europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä karcinogény na pracovisku

Počas decembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu bude udelená Sacharovova cena za slobodu myslenia. Poslanci budú hlasovať o obchodnej dohode s Japonskom a blackliste karcinogénov. 

Partnerstvo s Japonskom

V stredu budú poslanci hlasovať o dvoch dôležitých dohodách s Japonskom. Dohoda o hospodárskom partnerstve uľahčí európskym firmám vyvážať do Japonska, zatiaľ čo dohoda o strategickom partnerstve podporí našu spoluprácu v oblastiach ako napríklad bezpečnosť a ochrana životného prostredia.

Sacharovova cena 2018

Na programe je aj odovzdávanie tohtoročnej Sacharovovej ceny za slobodu myslenia. Parlament sa ju tento rok rozhodol udeliť ukrajinskému režisérovi a odporcovi ruskej anexie Krymu Olegovi Sencovi. Filmár je stále väznený v Rusku, stredajšej slávnosti sa preto nebude môcť zúčastniť. Parlament túto cenu udeľuje už tridsať rokov jednotlivcom alebo organizáciám, ktoré sa zasadzujú za rešpektovanie ľudských práv po celom svete.

Budúcnosť Európy

V stredu na pôdu parlamentu zavíta cyperský prezident Nicos Anastasiades, ktorý bude s poslancami v pléne diskutovať o tom, akým smerom by sa mala Európa uberať v budúcnosti. Anastasiades je v poradí štrnástym európskym lídrom, ktorý takto predstúpi pred poslancov. Pozrite si rekapituláciu doterajších debát.

Viac..  Europoslanci: Brexit je historickou chybou, dohodu však vítame

Brexit

V ten istý deň budú poslanci preberať výsledky hlasovania britského parlamentu o dohode o brexite.

Na programe je aj:

  • Hlasovanie o odporúčaniach osobitného výboru pre terorizmus
  • Rozpočet EÚ 2019
  • Znižovanie a odstraňovanie karcinogénov a mutagénov na pracovisku
  • Koordinácia systémov sociálneho zabezpečenia v EÚ

Predseda Antonio Tajani v pondelok v mene parlamentu prevezme betlehemské svetlo.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …