Tajani
Predseda EP Antonio Tajani. PHOTO: © European Union- EP.

Antonio Tajani: Novinári tvoria prvú líniu pri obrane ľudských práv

Predseda EP Antonio Tajani v pondelok pri príležitosti sedemdesiateho výročia prijatia Všeobecnej deklarácie ľudských práv vyzdvihol úlohu novinárov pri ich obrane.

Stalo tak krátko po zahájení decembrového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

„Európsky parlament bol vždy popredným obhajcom ľudských práv,‟ uviedol predseda EP poukazujúc pritom aj na Sacharovovu cenu za slobodu myslenia. Parlament týmto ocenením už tridsať rokov vyzdvihuje osoby a organizácie, ktoré významným spôsobom prispievajú k boju za ľudské práva. Sacharovova cena za rok 2018 bude v stredu formálne udelená ukrajinskému filmovému režisérovi Olegovi Sencovovi.

Päť laureátov Sacharovovej ceny získalo v minulosti aj Nobelovu cenu za mier. Antonio Tajani v tejto súvislosti zagratuloval držiteľom Sacharovovej ceny Denisovi Mukwegemu a Nádiji Murád, ktorí si dnes prevzali v Osle tohtoročnú Nobelovu cenu za mier. Predseda EP zároveň vyjadril ľútosť nad úmrtím Ľudmily Alexejevy, ktorá získala Sacharovovu cenu v roku 2009.

Viac..  Martin Klus v Tirane: Priblíženie Albánska k Európskej únii by posilnilo stabilitu regiónu západného Balkánu a otvorilo množstvo príležitostí aj pre Slovensko

Novinári tvoria prvú líniu pri obrane ľudských práv, uviedol Antonio Tajani. Predseda EP v tejto súvislosti pripomenul vraždy Daphne Caruany Galizie, Jána Kuciaka a Džamála Chášúkdžího, pozornosť upriamil aj na množstvo nespravodlivo väznených novinárov na celom svete.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …