Theresa May
Britská premiérka Theresa May. PHOTO: © European Union.

Britská premiérka sa stretne s lídrami EÚ

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová sa stretne s európskymi lídrami a predstaviteľmi Európskej únie (EÚ), aby s nimi prediskutovala záchranu jej dohody o brexite. Predsedníčka britskej vlády v utorok vycestovala do Haagu, kde sa stretne s holandským premiérom Markom Ruttem. Neskôr má v Berlíne na programe schôdzku s kancelárkou Angelou Merkelovou. Okrem nich sa Mayová stretne aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a predsedom Európskej komisie Jean-Claudom Junckerom.

Ďalšie rokovania s Bruselom sa podľa britskej ministerky pre prácu a dôchodky Amber Ruddovej zamerajú na záložný plán dohody o brexite, ktorý sa týka hranice s Írskom. Mayová sa už skôr vyjadrila, že tento záložný plán vyvolal medzi poslancami “rozsiahle a hlboké obavy”.

Mayová sa s európskymi predstaviteľmi stretne po tom, ako odložila utorkové konečné hlasovanie o dohode v parlamente. Politička sa vyjadrila, že potrebuje “ďalšie záruky” v súvislosti s plánom o hraniciach Severného Írska, aby získala podporu Dolnej snemovne parlamentu. V pondelok premiérka povedala poslancom, že niekoľko európskych lídrov “naznačilo, že sú otvorení diskusiám o tom, ako nájsť spôsob, ako poskytnúť istotu” v súvislosti so spomínaným záložným plánom. Írsky premiér Leo Varadkar sa však vyjadril, že nie je možné znova prerokovať návrh tohto plánu bez toho, aby “sa otvorili ďalšie aspekty” dohody o vystúpení Veľkej Británie z EÚ. Donald Tusk zase na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter zdôraznil, že EÚ nebude “prerokúvať dohodu”, ale je ochotná diskutovať, ako “zjednodušiť ratifikáciu” britskej dohody.

Viac..  Komisia predsedníčky von der Leyenovej: dosiahnuté výsledky za obdobie 2020 – 2021

Európski lídri sa vo štvrtok a piatok stretnú na summite v Bruseli, na ktorom plánujú okrem iného prediskutovať migráciu a dlhodobý rozpočet EÚ. Tuskov hovorca sa vyjadril, že sa teraz stretnú najmä preto, aby prediskutovali prípravu na odchod Británie z únie bez dohody.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

brexit

Európsky parlament schválil fond na zmiernenie dopadov brexitu

Európsky parlament (EP) v stredu presvedčivou väčšinou schválil fond v objeme päť miliárd eur, ktorý …