Zaborska
Europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union- EP.

Anna Záborská: Terorizmus na decembrovom pléne

Decembrové zasadnutie pléna Európskeho parlamentu v Štrasburgu zatienila tragická udalosť – streľba útočníka na okoloidúcich v centre mesta, ktorá sa odohrala v utorok večer. K útoku prišlo neďaleko vianočných trhov, ktorými je Štrasburg preslávený. Útočník začal strieľať do nevinných ľudí, pričom traja ľudia zomreli na následky zranení a ďalší sú v nemocnici vo vážnom stave. V rámci bezpečnostných opatrení, ktoré Parlament prijal v podstate okamžite, boli krátko po ôsmej hodine večer uzavreté všetky vstupy do parlamentného komplexu budov, práve keď som chcela odísť do hotela. Nakoniec sme spolu s ďalšími kolegami a spolupracovníkmi mohli opustiť budovu až po tretej hodine ráno. V stredu pred hlasovaním sme si uctili obete útoku minútou ticha. Zoči voči takejto tragédii si človek uvedomí, akú veľkú hodnotu má ľudský život, no tiež aj to, aký je krehký. Nemali by sme na to nikdy zabúdať.

O terorizme sa však v Európskom parlamente hovorilo aj v inej súvislosti. Osobitný výbor pre terorizmus, ktorý bol zriadený v júli 2017, predstavil zistenia a odporúčania vo svojej záverečnej správe, ktorá bola na programe, o ktorej sme hlasovali na druhý deň po teroristickom útoku, ktorý sa odohral priamo v meste.

S terorizmom si žiadna krajina neporadí sama. Vyžaduje nadnárodnú koordinovanú odozvu a bezodkladné zdieľanie dôležitých informácií. Členské štáty tu však stále majú medzery Preto je potrebné posilniť Europol a Eurojust, aby mohli slúžiť ako informačné centrály. Jedným z odporúčaní je napríklad dať Europolu právomoc, aby pomáhal členským krajinám pri dešifrovaní správ na WhatsAppe alebo Messengeri. Sociálne médiá totiž odmietajú dávať súdom prístup a dešifrovanie komunikácie podozrivých teroristov je veľkým problémom najmä pre malé štáty.

Viac..  Michal Šimečka: Mrzí ma, že Merkelová nemala na rozdiel od svojich predchodcov víziu toho, kam európsky projekt posunúť

V správe výboru sa tiež konštatuje, že hlavnými hnacími silami radikalizácie je extrémistický obsah na sociálnych sieťach alebo knihách a ďalších médiách, ako aj kontakt s radikalizovanými osobami či kazateľmi šíriacimi nenávisť. Výbor preto požaduje, aby boli internetové platformy povinné odstrániť teroristický obsah do jednej hodiny a aby pravidelne podávali správy o jeho výskyte. Okrem toho sa správa venuje aj otázkam financovania terorizmu, účinnej kontrole zbraní a výbušnín, ale aj postaveniu obetí teroristických útokov.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk pripravila europoslankyňa Anna Záborská.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

psep

Liberálni europoslanci z viacerých krajín EÚ sa postavili proti Záborskej, s podporou aktivistiek z Poľska

Poslankyne a poslanci Európskeho parlamentu vyjadrili solidaritu so ženami na Slovensku, ktorých reprodukčné práva sa …