utecenci
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

OSN potvrdila globálny pakt o migrácii

NEW YORK / Valné zhromaždenie OSN veľkou väčšinou potvrdilo globálny pakt o migrácii, uviedla agentúra AFP. Proti podľa agentúry AP hlasovali Spojené štáty a štyri ďalšie štáty, ktoré AP nevymenoval.

Proti prijatiu paktu o migrácii, ktorý schválilo Valné zhromaždenie OSN 152 hlasmi, bolo podľa agentúry AP Česko, Maďarsko, Izrael, Poľsko a USA. Dvanásť krajín sa zdržalo.

Právne nezáväzný globálny pakt o migrácii má zaistiť bezpečnú, riadenú a legálnu migráciu, mnoho krajín ho však odmieta. AP upozornila, že vo VS OSN pre uznesenie hlasovalo menej krajín, než v marockom meste Marakéši 10. decembra, kde ho predbežne prijalo 164 krajín.

Pakt má za cieľ okrem iného riešiť aj to, prečo ľudia migrujú, ako ich chrániť, ako ich v nových krajinách integrovať alebo ako umožniť ich návrat domov.

Rokovania o globálnej dohode začali v dôsledku migračnej krízy v Európe v roku 2015, ktorá bola najväčšou utečeneckou krízou od druhej svetovej vojny. Prílev migrantov vyvolal v Európe strach z cudzincov a nacionalistické nálady.

Viac..  Európske pravidlá o greenwashingu by sa mohli obrátiť proti EÚ, mieni think tank

Proti hlasovali len Spojené štáty a Maďarsko, Česká republika právne nezáväzný dokument podporujúci medzinárodnú spoluprácu podporila. Tento dokument sa líši od globálneho paktu o migrácii, ktorý Valné zhromaždenie schválilo dnes.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

migranti

Riadenie migrácie: silnejšie riadenie hraníc EÚ a urýchlenie návratov nelegálnych migrantov

Komisia prijala oznámenie, v ktorom predstavuje strategický rámec pre európske integrované riadenie hraníc na päť …

Consent choices