Domov / EKONOMIKA / Richard Sulík: Euro oslávilo dvadsiate narodeniny, eurozóna je ale v ťažkej situácii
Sulik
Europoslanec a predseda SaS Richard Sulík. PHOTO: © European Union- EP.

Richard Sulík: Euro oslávilo dvadsiate narodeniny, eurozóna je ale v ťažkej situácii

Zavedenie eura pred dvadsiatimi rokmi prinieslo ľuďom i firmám naprieč EÚ celú škálu výhod. Jeho výročie si parlament pripomenie 15. januára počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu. 

Spoločná európska mena uľahčila ľuďom nakupovanie, cestovanie do zahraničia i sporenie. Podnikateľom sa otvorili nové obchodné možnosti tým, keď vďaka euru zmizli problémy s preratúvaním cien a skončila neistota spojená s pohybom výmenných kurzov. Europoslanec Richard Sulík však aktuálnu situáciu a vývoj eura kritizuje. “Eurozóna sa nachádza v ťažkej situácii, momentálne síce nemáme žiadnu väčšiu krízu, ale ten vývoj nie je dobrý. Naďalej rastie suma, za ktorú sa vykupuje dlh zadĺžených krajín a tá suma je obrovská,” hovorí.

Euro je v súčasnosti oficiálnou menou v 19 krajinách Európskej únie. Hlavnou podmienkou na jeho prijatie je splnenie tzv. maastrichtských kritérií, ktoré sú vymedzené v Zmluve o fungovaní EÚ. Slovensko naň prešlo 1. januára 2009 ako prvá a doposiaľ jediná krajina V4.

Európska mena hrá dôležitú úlohu aj na medzinárodnej scéne. Napríklad v roku 2017 v nej bolo uskutočnených 36 percent medzinárodných platieb, takže po americkom doláre (40 percent) je druhou najpoužívanejšou menou na svete.

Široká podpora zo strany občanov

Podľa výsledkov prieskumu Eurobarometer z novembra 2018 sú ľudia v krajinách eurozóny s eurom spokojní. 74 percent opýtaných považuje euro za prínosnú vec pre Úniu a 64 percent si myslí, že spoločná mena ich krajine pomohla. Aj prieskum v krajinách, ktoré majú euro prijať, no doteraz tak neučinili, ukazuje, že väčšinou prevažuje názor, že euro malo pre krajiny eurozóny dobré výsledky.

Viac..  Chce minister Lajčák opustiť Slovensko? Podľa viacerých zdrojov má namierené do NATO

„Euro je dnes populárnejšie než kedykoľvek predtým: traja zo štyroch občanov si myslia, že je pre našu ekonomiku prínosom. Aby sme pre Európanov získali všetky výhody, ktoré euro môže priniesť – od pracovných miest cez hospodársky rast až po solidaritu – musíme dokončiť hospodársku a menovú úniu tým, že dotiahneme do konca skutočnú finančnú, fiškálnu a politickú spoluprácu. Zároveň nám to pomôže Európu a Európanov lepšie chrániť pred prípadnými krízami v budúcnosti,“ vyhlásil pri príležitosti výročia predseda EP Antonio Tajani.

Euro je totiž základným pilierom hospodárskej a menovej únie, ktorej posilnenie má zabrániť tomu, aby sa zopakovala kríza z roku 2008. V praxi to znamená pravidelný dohľad nad rozpočtovými plánmi členských krajín, dohľad ECB nad najväčšími európskymi bankami a spoločný prístup pri likvidácii skrachovaných bankových domov.

Je čo oslavovať

Parlament si dvadsiate výročie eura pripomenie počas plenárneho zasadnutia 15. januára v Štrasburgu o 11:30. O význame spoločnej meny a jej budúcnosti prehovorí predseda EP Antonio Tajani, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi, predseda eurozóny Mário Centeno, šéf hospodárskeho výboru EP Roberto Gualtieri a bývalý predseda ECB Jean-Claude Trichet. V budove parlamentu bude pri tejto príležitosti aj výstava o eure.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Osud Venezuely je varovaním pred populistami

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) spoluinicioval rezolúciu Európskeho …