Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Jana Žitňanská: Brexit bez dohody by nebol v nikoho záujme

Európania zostanú jednotní a práva občanov EÚ zostávajú prioritou, zdôraznili poslanci počas stredajšej rozpravy k výsledku hlasovania britského parlamentu o dohode o brexite.

Po včerajšom odmietnutí dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie dolnou komorou britského parlamentu nastal čas, aby britská vláda a parlament informovali Úniu, na čom dokážu nájsť väčšinovú zhodu a ako si predstavujú vzťahy s EÚ v budúcnosti, zdôraznili poslanci.

Vyjednaná dohoda o vystúpení je najlepším a jediným možným kompromisom v rámci mantinelov vytýčených britskou vládou, podčiarkol hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Prináša právnu istotu tam, kde brexit vytvára neistotu, dodal.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans zdôraznil, že ustúpenie od stanovených zásad, ktoré sa okrem iného týkajú práv občanov, mierového procesu a hranice medzi Írskou republikou a Severným Írskom, je pre EÚ neakceptovateľné.

Koordinátor EP pre brexit Guy Verhofstadt (ALDE, BE) vyzval na nadstranícky dialóg v Spojenom kráľovstve, výsledkom ktorého by malo byť dosiahnutie väčšiny potrebnej na prekonanie súčasnej patovej situácie a prípadne predefinovanie britských vyjednávacích mantinelov. Zmeny v britskej rokovacej pozícii by mohli viesť k zváženiu hlbších budúcich vzťahov medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, dodal.

Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bez dohody by nebol v nikoho záujme, zdôraznili poslanci. EÚ zintenzívni svoju prácu s členskými štátmi a EP zameranú na prípravu na všetky možné scenáre, uviedla štátna tajomníčka rumunského ministerstva zahraničných vecí Melania-Gabriela Ciot v mene Rady (ministrov) EÚ.

Viac..  Europoslanci vyzývajú, aby bolo rodovo podmienené násilie vnímané ako zločin

„Chaos okolo brexitu sa prehlbuje a opäť dokazuje, že populizmus je cesta do slepej uličky. V každej situácii budem chrániť práva našich občanov a firiem, aj v prípade odchodu Veľkej Británie bez dohody. Vzhľadom na naše obchodné väzby bude kľúčové udržanie zóny voľného obchodu,‟ uviedol poslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).

„V tomto momente považujem za najdôležitejšie veľké ponaučenie z toho, kam až môže viesť politika nesplniteľných sľubov. Zároveň sa ukazuje, že bude veľmi ťažké nájsť riešenie, ktoré by uspokojilo čo i len obyvateľov Veľkej Británie, ale pre nás zo slovenského pohľadu je dôležité snažiť sa dohodu nájsť,‟ uviedla poslankyňa Jana Žitňanská (ECR, SK).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

stefanec

Ivan Štefanec: V diskusii o budúcnosti Európy by mali viac znieť kresťanské hlasy

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EĽS) Ivan Štefanec (KDH) si na …