euro
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament si pripomenul dvadsiate výročie eura

Zavedenie eura pred dvadsiatimi rokmi prinieslo ľuďom i firmám naprieč EÚ celú škálu výhod. Jeho výročie si parlament pripomenul 15. januára počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Spoločná európska mena uľahčila ľuďom nakupovanie, cestovanie do zahraničia i sporenie. Podnikateľom sa otvorili nové obchodné možnosti tým, keď vďaka euru zmizli problémy s preratúvaním cien a skončila neistota spojená s pohybom výmenných kurzov.Euro je v súčasnosti oficiálnou menou v 19 krajinách Európskej únie. Hlavnou podmienkou na jeho prijatie je splnenie tzv. maastrichtských kritérií, ktoré sú vymedzené v Zmluve o fungovaní EÚ. Slovensko naň prešlo 1. januára 2009 ako prvá a doposiaľ jediná krajina V4.

Európska mena hrá dôležitú úlohu aj na medzinárodnej scéne. Napríklad v roku 2017 v nej bolo uskutočnených 36 percent medzinárodných platieb, takže po americkom doláre (40 percent) je druhou najpoužívanejšou menou na svete.

Široká podpora zo strany občanov

Podľa výsledkov prieskumu Eurobarometer z novembra 2018 sú ľudia v krajinách eurozóny s eurom spokojní. 74 percent opýtaných považuje euro za prínosnú vec pre Úniu a 64 percent si myslí, že spoločná mena ich krajine pomohla. Aj prieskum v krajinách, ktoré majú euro prijať, no doteraz tak neučinili, ukazuje, že väčšinou prevažuje názor, že euro malo pre krajiny eurozóny dobré výsledky.

Euro je totiž základným pilierom hospodárskej a menovej únie, ktorej posilnenie má zabrániť tomu, aby sa zopakovala kríza z roku 2008. V praxi to znamená pravidelný dohľad nad rozpočtovými plánmi členských krajín, dohľad ECB nad najväčšími európskymi bankami a spoločný prístup pri likvidácii skrachovaných bankových domov.

Viac..  Budúcnosť Európy je vo Vašich rukách – Vyjadrite svoj názor

Je čo oslavovať

Parlament si dvadsiate výročie eura pripomenul počas plenárneho zasadnutia 15. januára v Štrasburgu. Počas slávnosti sa poslancom prihovoril predseda EP Antonio Tajani, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi, predseda eurozóny Mário Centeno, šéf hospodárskeho výboru EP Roberto Gualtieri a bývalý predseda ECB Jean-Claude Trichet.

“Euro spravilo náš jednotný trh transparentnejším a konkurencieschopnejším, uľahčilo transakcie, pohyb, obchod a turizmus,“ vyhlásil počas slávnosti Antonio Tajani.

„Nie je však cieľom samo o sebe, ale prostriedkom na dosiahnutie sociálnej trhovej ekonomiky, ktorá prinesie prosperity a pracovné miesta pre všetkých európskych občanov,“ dodal. Vyzval pritom k ďalším reformám na dokončenie únie kapitálových trhov bankovej a fiškálnej únie.

Šéf ECB Mario Draghi pripomenul, že euro prinieslo dve desaťročia cenovej stability, ktorá firmám umožnila investovať a vytvárať pracovné miesta. „Dlhodobé zaistenie ekonomickej prosperity a stability je spoločnou výzvou, ktorej je najlepšie čeliť spoločne. Spoločne sme silnejší,“ povedal.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …