Public Hearings of the Special Committee on Financial Crimes, Tax Evasion and Tax Avoidance (TAX3)- ' Alleged financial crimes, Tax Evasion and Tax Avoidance in Slovakia '- ' Evaluation of the Tax GAP '

Finančná kriminalita na Slovensku dnes pod drobnohľadom výboru Európskeho parlamentu TAX3

Pokrok v oblasti boja proti finančným trestným činom na Slovensku a spôsoby lepšieho riešenia daňovej medzery v krajinách EÚ boli predmetom rokovania Výboru EP pre finančnú trestnú činnosť, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky (TAX 3). Pod vedením jeho predsedu Petra Ježka (ALDE, CZ) sa v ňom uskutočnili dve vypočutia .

Situácia na Slovensku

Poslanci EP uskutočnili prvé vypočutie o situácii na Slovensku s predstaviteľmi slovenských orgánov-prokuratúry a Finančného riaditeľstva a zástupcom investigatívnych novinárov-šéfredaktorom portálu Aktuality.sk Petrom Bárdym. Europoslanci sa snažili zistiť, ako slovenské úrady zlepšili schopnosť bojovať proti finančným trestným činom a daňovým únikom, odkedy sa otázka dostala do popredia  v súvislosti s vraždou investigatívneho novinára Jana Kuciaka. Pýtali sa tiež, ako by sa mohla zlepšiť medzinárodná spolupráca medzi orgánmi, ktoré bojujú s finančným zločinom a prokuratúrami.

“V rámci rozpravy som poďakovala prokurátorom a zástupcom finančnej správy za ich prácu, ktorá nie je jednoduchá, je veľmi náročná, a podľa mojich informácií som vyslovila presvedčenie, že vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a jeho priateľki, aj všetkých podvodov, o ktorých písal, budú ukončené v čo najkratšom čase. Tým by sa mala upokojiť situácia na Slovensku. Druhá moja otázka smerovala k úniku informácií v súvislosti so spomínaným vyšetrovaním, a som veľmi rada, že som dostala odpoveď, že v tejto veci sa už začalo trestné stíhanie. Pretože si myslím, že únik informácií môže zmariť alebo oddialiť úspech vyšetrovania,” hovorí europoslankyňa Monika Smolková.

Viac..  Peter Pollák: Rozhodnutie vo veci Jána a Martiny je šokujúce
Public Hearings of the Special Committee on Financial Crimes, Tax Evasion and Tax Avoidance (TAX3)- ‘ Alleged financial crimes, Tax Evasion and Tax Avoidance in Slovakia ‘- ‘ Evaluation of the Tax GAP ‘

Zníženie daňovej medzery

Počas druhého vypočutia, ktoré sa zaoberalo daňovou medzerou – rozdielom medzi výškou dane, ktorú by štát mal potenciálne vybrať na dani a tou, ktorá sa reálne vyplatí – poslanci EP požiadali expertov aby vypovedali aké nové právne predpisy sú najviac potrebné na zníženie tejto medzery. Mnohí tiež vyjadrili svoju frustráciu z neochoty krajín správne vyhodnotiť vnútroštátnu daňovú medzeru, a vyzvali na väčšiu transparentnosť a výpočet nákladov na daňovú medzeru. Od expertov sa tiež požadovalo, aby poskytli poslancom prehľad o tom aké údaje neboli schopní od krajín získať.

Okolnosti založenia výboru

V nadväznosti na mnohé kauzy z posledných piatich rokov (Luxleaks, panamské dokumenty, Paradise papers) sa Európsky parlament rozhodol 1. marca 2018 zriadiť osobitný výbor pre finančné trestné činy, vyhýbanie sa daňovým povinnostiam a daňové úniky (TAX3).

Počas svojho dvanásťmesačného mandátu výbor skúma a posudzuje, či sa dosiahol ďalší pokrok v boji proti finančným trestným činom, daňovým únikom a neplateniu daní. Na tento účel sa pravidelne organizujú početné vypočutia s odborníkmi a vyšetrovacími misiami. Výbor uzatvorí svoju činnosť správou obsahujúcou zistenia a odporúčania. Vo výbore by správa mala byť prijatá vo februári a v marci sa ňou bude zaoberať celý parlament na plenárnom zasadnutí. Spravodajcami sú Luděk Niedermayer (EPP, CZ) a Jeppe Kofod (S&D, DK).

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Jan Kuciak

Peter Pollák: Rozhodnutie vo veci Jána a Martiny je šokujúce

Toto je ŠOKUJÚCE rozhodnutie súdu vo veci Jána a Martiny. Je pre nás všetkých ďalšou …