EUROPSKENOVINE.EUEUZEITUNG.DE ŠTATISTIKY EUROPOSLANCOV PONUKA PRÁCE A STÁŽI V EU NOVINY.SK KONTAKT
Domov / EKONOMIKA / Eurozóne hrozí stagnácia, varuje agentúra IHS Markit
eurozona
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Eurozóne hrozí stagnácia, varuje agentúra IHS Markit

BRATISLAVA  – Súkromnému sektoru v eurozóne hrozí stagnácia, varovala vo štvrtok agentúra Markit. Jej index nákupných manažérov (PMI) mapujúci aktivitu v spracovateľskom priemysle aj v službách menovej únie v januári klesol o 0,4 bodu na 50,7 bodu.

Klesol tak na päť a polročné dno a udržal sa iba tesne nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity od rastu. Analytici pritom podľa rakúskej tlačovej agentúry APA prognózovali, že index v prvom mesiaci roka posilní na 51,4 bodu.

„Vzhľadom na to, že dopyt prvýkrát po viac ako štyroch rokoch oslabuje, sa eurozóna v januári ešte viac priblížila stagnácii,“ uviedol hlavný ekonóm agentúry Markit Chris Williamson. Na základe aktuálnych dát možno podľa neho očakávať, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v prvom štvrťroku medzikvartálne zväčší iba minimálne, a to o 0,1 %.

Viac..  Koniec diskriminácie používateľov platobných služieb v krajinách EÚ, ktorých menou nie je euro

Za hlavné brzdy konjunktúry agentúra považuje pretrvávajúcu krízu v automobilovom sektore, obavy z brexitu, spory v medzinárodnom obchode a protesty tzv. žltých viest vo Francúzsku, dodal ekonóm.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Moscovici

Európska komisia pripravuje podniky na tvrdý brexit

Európska komisia (EK) zintenzívnila svoju informačnú kampaň zameranú na pripravenosť podnikov z EÚ v oblasti …