Domov / POLITIKA / Európsky parlament si uctil pamiatku obetí holokaustu
europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Európsky parlament si uctil pamiatku obetí holokaustu

V stredu 30. januára na úvode plenárneho zasadnutia v Bruseli si poslanci Európskeho parlamentu uctili pamiatku tých, ktorí prišli o život počas holokaustu. 

„Nezabudneme. Nechceme zabudnúť. Obnovujeme svoje odhodlanie udržovať holokaust v živej pamäti a nepoľavovať v boji proti všetkým formám nenávistnej diskriminácie a antisemitizmu,“ vyhlásil v pléne predseda parlamentu Antonio Tajani.

Podľa posledného prieskumu verejnej mienky vníma antisemitizmus ako probém vo svojej krajine len polovica Európanov. To je podľa Tajaniho dôkaz, že antisemitizmus stále prežíva. Vyjadril však presvedčenie, že spoločné európske hodnoty sú silnejšie ako neznášanlivosť a násilie.

Predstaviteľka židovskej obce Charlotte Knobloch konštatovala, že antisemitizmus v Európe narastá a vyzvala poslancov, aby proti nemu bojovali. Mierový a demokratický poriadok založený v Európe po druhej svetovej vojne je dnes ohrozený viac ako kedykoľvek predtým,“ varovala.

Viac..  Európsky parlament pokračuje vo vypočúvaní kandidátov na eurokomisárov

Poslanci ukončili obrat minútou ticha a predseda Tajani pripomenul, že „ak by sme mali venovať minútu ticha každej obeti holokaustu, museli by sme mlčať viac ako jedenásť rokov.“

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu pripadá na 27. januára, keď bol v roku 1945 Červenou armádou oslobodený vyhladzovací tábor Osvienčim-Brezinka.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Erdogan

Budapešť podporuje Erdogana, vojnu v Sýrii spája s národnými záujmami

Maďarsko sa v utorok ako jedna z mála krajín sveta otvorene postavilo na stranu režimu …