Domov / MOTORIZMUS / Príjemné mestá pre ľudí: SmartCity Trenčín sa predstavil svetu
Photo: Slovak Telekom

Príjemné mestá pre ľudí: SmartCity Trenčín sa predstavil svetu

Na najväčšom veľtrhu SmartCity Expo World Congress v Barcelone prezentovalo vyše 700 miest z celého sveta svoje predstavy o tom, ako by malo vyzerať príjemné mesto pre ľudí, ktorí v ňom žijú. Svoje zastúpenie na ňom malo aj Slovensko.

Podľa odhadov OSN budú do roku 2050 žiť v mestách dve tretiny svetovej populácie, čo si vyžiada nové prístupy k riadeniu a zlepšovaniu fungovania mestských aglomerácií. Spoločnosť Slovak Telekom spolu s dcérskou spoločnosťou PosAm predstavili v Barcelone technológie nainštalované v Trenčíne. Na Palackého ulici bolo v úvodnej fáze nainštalovaných 16 inteligentných LED pouličných lámp, ktoré vďaka senzorom môžu prispôsobovať osvetlenie reálnym podmienkam a optimalizovať tak zdroje. Lampy zároveň slúžia ako wi-fi hotspoty poskytujúce bezplatné internetové pripojenie obyvateľom a návštevníkom mesta. Šikovný nápad, čo poviete?

Už sedem slovenských miest   

Veľká pozornosť si zaslúži najmä zefektívnenie parkovania a mobility. Na parkovacích miestach v meste bolo osadených 140 senzorov prepojených s mobilnou aplikáciou ParkDots vyvinutou spoločnosťou PosAm. Aplikácia sleduje v reálnom čase obsadenosť parkovania a vodičom skracuje čas pri hľadaní voľných miest. Aplikácia zároveň poskytuje mestám cenné informácie o správaní sa vodičov, ktoré môžu zužitkovať pri úprave zlepšovania parkovacej politiky. Systém využívajú už vodiči a samosprávy v ďalších siedmich slovenských mestách.

Viac..  Paríž zakázal staršie autá, bojuje tým proti horúčavám
Photo: Slovak Telekom

Inteligentné kamery ako perfektná databáza

Inteligentné kamery v Trenčíne dokážu vďaka vyspelému analytickému systému v pozadí automaticky počítať prejazdy áut, cyklistov a chodcov, ale aj identifikovať vyčíňanie vandalov. Kamery slúžia aj ako dôležitá databáza údajov o návštevnosti kultúrnych podujatí, o tom, či sa zásobovacie vozidlá riadia určeným harmonogramom a nezdržujú sa na námestí dlhšie ako majú povolené, či niekto neporušil prikázaný smer jazdy a neprekročil povolenú rýchlosť. Na kontrolu vjazdu vozidiel s povolením slúži samostatná kamera, ktorá okrem EČV monitoruje aj smer ich pohybu a dokonca umožňuje odhaliť vozidlo, ktoré stojí na mieste so zákazom parkovania.

O Juraj Turis

Avatar

Odporúčame pozrieť

teroristicke utoky, terorizmus

Na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia

Na Slovensku stále platí druhý stupeň teroristického ohrozenia. Potvrdil hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov. “Aktuálne …