europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Slovensko si v sobotu 25. mája zvolí 14 zástupcov do Európskeho parlamentu

Na Slovensku si budeme v sobotu, 25. mája 2019, v dôsledku vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie voliť 14 europoslancov. Pre Slovensko to budú už štvrté eurovoľby od nášho vstupu do EÚ (v rokoch 2004, 2009 a 2014). V priamych voľbách, ktoré sa budú v Únii konať v dňoch 23. – 26. mája, si občania v 27 členských krajinách zvolia 705 nových europoslancov (v prípade Brexitu).

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku pred eurovoľbami zorganizuje takmer 20 väčších podujatí po celom Slovensku a ďalších zhruba 50 spolu s rôznymi organizáciami, univerzitami či záujmovými skupinami. „Záleží nám na tom, aby ľudia na eurovoľby nezabudli a zúčastnili sa na nich. Naše podujatia budú príležitosťou diskutovať o tom, akú Európu po májových voľbách do EP chceme,” povedal riaditeľ Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Hajšel.

Iniciatíva „Tentoraz idem voliť”

V súvislosti s nadchádzajúcimi európskymi voľbami rozbehol EP iniciatívu pod názvom „Tentoraz idem voliť” prostredníctvom svojich kancelárií v členských krajinách Únie. Ide o angažovanú formu spolupráce s každým Európanom, ktorému záleží na budúcnosti Únie. K iniciatíve sa v EÚ pripojilo vyše 150.000 ľudí, vrátane 6,5-tisíc Slovákov, a ich záujem rastie.

Nové webové stránky a unikátna aplikácia

Príspevkom EP k vyššiemu povedomiu a informovanosti občanov o eurovoľbách sú aj dve webové stránky a aplikácia. Stránka „Čo pre mňa robí Európa” na konkrétnych príkladoch ukazuje ako EÚ zlepšila život občanov v ich bezprostrednom okolí či regióne. EP tiež predstavil internetovú stránku „Európske voľby”, kde ľudia nájdu všetky informácie o eurovoľbách na jednom mieste. Prostredníctvom novej aplikácie „Európa na dlani” sa občania ľahko a rýchlo dozvedia, čo pre nás robí EÚ v rôznych oblastiach. Poskytuje aj prehľad o plánovaných podujatiach či iniciatívach, zaujímavé videá, podcasty či prezentácie.

Viac..  Núdzový stav nepodporuje ani SaS. Matoviča kritizuje aj Pellegrini

Čísla a fakty o eurovoľbách

  • Očakávané volebné dni: Prví odvolia Holanďania (23. mája), po nich Íri (24. mája) a Česi (24. a 25. mája). Slováci pôjdu k volebným urnám tradične v sobotu (25. mája) spolu s Lotyšmi a Malťanmi. Občania zvyšných 21 členských krajín EÚ si svojich zástupcov do EP budú voliť v nedeľu, 26. mája.
  • V piatich krajinách EÚ sú voľby povinné – Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Grécko a Luxembursko.
  • Počet poslancov nového EP, ktorý vzíde z tohtoročných májových volieb, sa v prípade Brexitu zníži zo 751 na 705.
  • Najviac zástupcov v EP bude mať Nemecko (96), po ňom Francúzsko (79) a Taliansko (76). Naopak najmenej  (po 6 mandátov) bude mať Malta, Luxembursko a Cyprus.
  • Občania štyroch krajín, vrátane Slovenska, nemôžu voliť svojich zástupcov zo zahraničia (Českej republiky, Írska a Malty).

Čo je Európsky parlament

Poslanci Európskeho parlamentu sú volení každých päť rokov. Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete a jeho úlohou je zastupovať záujmy občanov EÚ na európskej úrovni. Volí predsedu Európskej komisie, vymenúva jej členov (ako kolégium) a dohliada na ich činnosť. Prijíma rozpočet v našom mene a zákony, ktoré nás chránia. Zastupuje nás v zahraničí a zaoberá sa našimi petíciami. Debaty poslancov tvoria politickú a sociálnu agendu a podporujú hodnoty Zmluvy o Európskej únii.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

biodiverzita

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Čo robí EÚ na zachovanie biodiverzity?

Až miliónu druhov na celom svete hrozí vyhynutie. Prečítajte si, čo robí na zachovanie biodiverzity …