ocel
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

EÚ zavádza ochranné opatrenia na dovoz výrobkov z ocele

Európska komisia uverejnila nariadenie, ktorým sa ukladajú konečné ochranné opatrenia na dovoz výrobkov z ocele. Opatrenia začali platiť od 2. februára a nahradia predbežné opatrenia uplatňované od júla 2018.

Opatrenia vychádzajú z prešetrovania, ktoré Komisia začala v marci 2018 ako súčasť reakcie Európskej únie na rozhodnutie USA uložiť clá na výrobky z ocele. Prešetrovanie ukázalo, že dovoz výrobkov z ocele do EÚ prudko stúpa. To vážne ohrozuje výrobcov ocele v EÚ, ktorí sú stále v neistej situácii, pretože na svetovom trhu s oceľou pretrváva nadmerná kapacita a niektorí obchodní partneri využívajú nekalé obchodné praktiky v dosiaľ nevídanej miere. Obmedzenia na trhu USA v dôsledku ciel na oceľ podľa článku 232 spôsobujú, že obchodné toky sa odkláňajú do EÚ.

Tieto opatrenia sú plne v súlade so záväzkami EÚ v Svetovej obchodnej organizácii. Starostlivo sa nastavili tak, aby sa nenarušili kontinuálne dovozné toky, ktoré zaručujú účinnú hospodársku súťaž na európskom trhu s oceľou a dostatočný výber pre početných používateľov ocele v EÚ.

Opatrenia sa týkajú 26 kategórií oceľových výrobkov a pozostávajú z colných kvót, po prekročení ktorých sa bude uplatňovať clo vo výške 25 %. Colné kvóty v plnej miere zachovávajú bežnú úroveň dovozu do EÚ a postupne sa budú zvyšovať. Tento systém je podobný predbežným opatreniam, ktoré platia v súčasnosti. Zahŕňa však určité významné zmeny, ktoré minimalizujú narušenie obchodu a zachovávajú tradičné obchodné režimy, pokiaľ ide o množstvá a pôvod. Hlavné dodávateľské krajiny budú mať napríklad možnosť využívať individuálne kvóty stanovené na základe ich vlastného dovozu v minulosti.

Viac..  Ceny domov a bytov v EÚ v prvom kvartáli medziročne stúpli o 6,1 %, na Slovensku je percento nižšie

Tieto opatrenia by mali platiť najviac tri roky, ale možno ich opäť preskúmať, ak dôjde k zmene okolností.

Komisia sa takisto rozhodla pozastaviť mechanizmus predbežného dohľadu pre výrobky, na ktoré sa konečné opatrenia vzťahujú, pokým tieto opatrenia zostávajú v platnosti.

Súvislosti

V júli 2018 Komisia uložila predbežné ochranné opatrenia na dovoz výrobkov z ocele.

Ochranné opatrenia sú súčasťou trojstupňovej reakcie, ktorú Európska komisia stanovila v roku 2018. Vývoz ocele do USA sa stal menej atraktívnym, keď Spojené štáty 23. marca 2018 zaviedli dovozné clá podľa článku 232 zákona o rozšírení obchodu z roku 1962. Existujú už náznaky, že dodávatelia ocele v dôsledku toho presmerovali časť svojich vývozov z USA do EÚ.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

miko

Od rozhľadňe pri Cerovej na krásny hrad Korlátko. Výlet, ktorý je krajší vďaka Bruselu

Na severnom okraji CHKO Malé Karpaty, pri obci Cerová, stojí malá, ale veľmi zaujímavá rozhľadňa. …