Domov / EKONOMIKA / Automobilky nových ľudí neprijímajú, naopak, prepúšťajú
automobilka
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Automobilky nových ľudí neprijímajú, naopak, prepúšťajú

BRATISLAVA / Automobilky už tak nezháňajú ľudí ako predtým. Nové nábory nechystá ani jedna. Naopak. Pred dvoma týždňami informovali, že Volkswagen bude škrtať zmeny, niekoľko ľudí príde o prácu aj žilinskej Kii. Zlé správy už potvrdzuje aj ministerstvo práce, či najväčší pracovný portál na Slovensku.

Nezastaviteľnému automobilovému tigrovi, Slovensku, dochádza po rokoch dych. To, že sa niečo deje, potvrdzuje aj ministerstvo práce. Dlhodobo je známe, že Slovensku chýba kvalifikovaná pracovná sila. S ministerstvom práce majú automobilky preto dohodu na rekvalifikačných kurzoch.

“Počty absolventov v týchto kurzoch nastavovali podľa vlani nastavovaných potrieb samotných automobiliek,” povedal štátny tajomník Ministerstva PSVaR Braňo Ondruš. Počty ale zrazu nesedia a zmenu si všimli už aj na ministerstve práce. “Absolventi najnovšej vlny týchto kurzov majú už väčší problém nastúpiť do práce priamo v automobilkách,” dodáva Ondruš.

Viac..  Brusel zverejnil zoznam kandidátov na pozície budúcich eurokomisárov

Pokles ponúk zaregistroval aj najväčší pracovný portál u nás. “Kebyže sa to vyvíja rovnako každý mesiace, tak musíme povedať, že za celý rok 2019 by sme mali trojnásobne nižší počet ponúk, ako v roku 2018,” uviedla Nikola Richterová, hovorkyňa Profesia.sk. Zmena v januári nastala naopak u uchádzačov. Posledné tri roky klesal počet ľudí, ktorí si hľadali prácu v auto-moto, všetci, ktorí boli schopní, už pracovali.

Za všetko môže koktejl, ktorý nepraje automobilkám – je to jednak prepad predajov v západnej Európe po dieslových škandáloch, ako aj geopolitická neistota či už zo strany USA alebo Veľkej Británie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

les

Európska únia hľadá spoločné pravidlá na prístup krajín k lesom. Konanie začali viesť aj voči Slovensku

ŠTRASBURG / Európska únia sa nestará do lesníckej politiky jednotlivých štátov. Takýto úzus platil až donedávna, …