automobilka
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Automobilky nových ľudí neprijímajú, naopak, prepúšťajú

BRATISLAVA / Automobilky už tak nezháňajú ľudí ako predtým. Nové nábory nechystá ani jedna. Naopak. Pred dvoma týždňami informovali, že Volkswagen bude škrtať zmeny, niekoľko ľudí príde o prácu aj žilinskej Kii. Zlé správy už potvrdzuje aj ministerstvo práce, či najväčší pracovný portál na Slovensku.

Nezastaviteľnému automobilovému tigrovi, Slovensku, dochádza po rokoch dych. To, že sa niečo deje, potvrdzuje aj ministerstvo práce. Dlhodobo je známe, že Slovensku chýba kvalifikovaná pracovná sila. S ministerstvom práce majú automobilky preto dohodu na rekvalifikačných kurzoch.

“Počty absolventov v týchto kurzoch nastavovali podľa vlani nastavovaných potrieb samotných automobiliek,” povedal štátny tajomník Ministerstva PSVaR Braňo Ondruš. Počty ale zrazu nesedia a zmenu si všimli už aj na ministerstve práce. “Absolventi najnovšej vlny týchto kurzov majú už väčší problém nastúpiť do práce priamo v automobilkách,” dodáva Ondruš.

Pokles ponúk zaregistroval aj najväčší pracovný portál u nás. “Kebyže sa to vyvíja rovnako každý mesiace, tak musíme povedať, že za celý rok 2019 by sme mali trojnásobne nižší počet ponúk, ako v roku 2018,” uviedla Nikola Richterová, hovorkyňa Profesia.sk. Zmena v januári nastala naopak u uchádzačov. Posledné tri roky klesal počet ľudí, ktorí si hľadali prácu v auto-moto, všetci, ktorí boli schopní, už pracovali.

Viac..  Nemecko potrebuje viac imigrantov, tvrdí šéf federálneho úradu práce

Za všetko môže koktejl, ktorý nepraje automobilkám – je to jednak prepad predajov v západnej Európe po dieslových škandáloch, ako aj geopolitická neistota či už zo strany USA alebo Veľkej Británie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk/ Richard Juriš

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Španielsko zaradilo Bratislavský kraj a východ Slovenska medzi oblasti s vysokým rizikom nákazy

Španielsko zaradilo Slovensko do zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy. Medzi problematické oblasti zaradil východné …