Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Nikto by nemal mať možnosť vyhýbať sa plateniu daní

Dôležitou témou dnešného plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu je spravodlivé zdaňovanie a jeho vplyv na spravodlivejšiu spoločnosť. Ide predovšetkým o potrebu ďalších ráznych krokov zameraných proti daňovým únikom.

Posilňovanie dôvery v daňové systémy je možné len tým, že budú fungovať spravodlivejšie a efektívnejšie. Tí čo majú najviac by mali logicky aj najviac prispievať. Zároveň musí platiť, že nikto, nech je akokoľvek bohatý a mocný, by nemal mať možnosť vyhýbať sa plateniu daní,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

Spoločnosti majú odvádzať dane v mieste kde reálne vykonávajú hospodársku činnosť a tvoria zisk. Opatrenia zamerané proti daňovým únikom prostredníctvom daňových rajov preto majú mať prioritu. Je len škoda, že aj niektoré členské štáty Európskej únie dlhodobo zabraňujú ich prijímaniu a implementácii, čím daňové raje a s nimi spojené nekalé praktiky ochraňujú,“ zdôraznila europoslankyňa.

Viac..  Výzva EK: Vybudovať konkurencieschopnejší a dynamickejší trh s odbornými službami

Pozornosť z hľadiska kontroly plnenia daňových povinností sa rovnako nemôže donekonečna zameriavať primárne len na malé a stredné podniky. Čím menej totiž odlievaním ziskov do daňových rajov zaplatia najväčšie nadnárodné korporácie, tým viac sa musí na zabezpečenie verejných služieb vyzbierať od čestných občanov a firiem, ktorí dane odvádzajú v mieste svojho pôsobenia,“ uzavrela Monika Beňová.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Klub 500 ostro protestuje proti návrhu ministerstva práce na zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu pre výpočet sociálneho poistenia

Klub 500 je sklamaný, že napriek plánom na znižovanie daňovo-odvodového zaťaženia deklarovaným v programovom vyhlásení …