peniaze
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Koniec diskriminácie používateľov platobných služieb v krajinách EÚ, ktorých menou nie je euro

Banky v krajinách EÚ mimo eurozóny by mali spoplatňovať platby v domácej mene rovnako ako cezhraničné platby v eurách a konverzné poplatky by sa mali sprehľadniť.

Vyplýva to z textu nariadenia, ktorý pomerom hlasov 532 (za): 22 (proti): 55 (zdržalo sa hlasovania) schválil Európsky parlament. Nová legislatíva by mala ukončiť diskrimináciu používateľov platobných služieb v krajinách EÚ, ktorých menou nie je euro. Obyvatelia eurozóny využívajú výhody jednotnej oblasti platieb v eurách (SEPA), občania EÚ žijúci v členských štátoch mimo eurozóny však platia za cezhraničné platby v eurách vysoké poplatky.

Na základe novej právnej úpravy by sa v priebehu roka mali poplatky za cezhraničné platby v eurách v rámci EÚ dostať na úroveň poplatkov za vnútroštátne platby v miestnej mene. Členské štáty budú môcť naviac zaviesť vo vzťahu k bankám pravidlá, ktoré ustanovia rovnakú výšku poplatkov za cezhraničné a domáce platby v inej mene, ako je euro.

Transparentné konverzné poplatky pri platbách kartou a prevodoch

Nové opatrenia, na ktorých sa už poslanci predbežne dohodli s ministrami členských štátov v Rade, by mali zároveň chrániť spotrebiteľov pred neprimerane vysokými poplatkami za menovú konverziu. Platcovia by mali byť pri každej transakcii informovaní o sume, ktorá im bude stiahnutá z účtu v miestnej mene, ako aj v mene ich účtu. Za účelom sprehľadnenia konverzných poplatkov sa bude ich výpočet realizovať na jednotnej báze v mieste predaja pri platbách kartou alebo pri výbere hotovosti v bankomate. Pôjde o referenčnú úrokovú sadzbu ECB navýšenú o poplatok, ktorého maximálnu sadzbu si samostatne stanovia jednotlivé banky.

Klient dostane elektronickú push notifikáciu, napríklad vo forme textovej správy, e-mailu alebo avíza mobilnej alebo webovej bankovej aplikácie, ktorá ho bude informovať o výške poplatku za danú menovú konverziu. Táto notifikačná služba bude bankami poskytovaná bezplatne.

Viac..  EÚ rokuje o dodávke 1,8 miliárd dávok mRNA vakcín. Cieľom je naďalej zaočkovať 70% populácie do konca leta

Banky budú musieť informovať aj o odhadovaných celkových nákladoch menovej konverzie pri bankových prevodoch, a to ešte pred ich zrealizovaním.

Vyhlásenie spravodajkyne

„Stopäťdesiat miliónov občanov EÚ a šesť miliónov spoločností žijúcich a operujúcich v krajinách mimo eurozóny platí omnoho vyššie poplatky za prevody eur ako ich susedia v eurozóne. To sa však stane minulosťou. Všetci Európania budú platiť výrazne nižšie poplatky, ktoré im ušetria viac ako miliardu eur ročne. Ide o druhú malú revolúciu v EÚ po zrušení roamingových poplatkov,‟ uviedla spravodajkyňa Eva Maydell (EPP, BG).

„Toto je obrovský krok smerom k dobudovaniu jednotného trhu platieb, vďaka ktorému budú môcť podniky v eurozóne a mimo nej pôsobiť na trhu za rovnakých podmienok. Opäť sme dokázali, že EÚ dokáže rýchlo a efektívne vyriešiť každodenné problémy svojich občanov,‟ dodala.

Súvislosti

Priemerné poplatky za cezhraničný prevod v miestnej mene zodpovedajúcej sume 100 eur:

Krajina/Rok 2012 2017
Bulharsko 18,68 € 19, 98 €
Česko 9,50 € 8,71 €
Dánsko 2,17 € 2,69 €
Chorvátsko N/A 8,23 €
Maďarsko 15,32 € 5,93 €
Poľsko 2,73 € 1,54 €
Rumunsko 12,58 € 11,19 €
Spojené kráľovstvo 15,63 € 9,26 €
Švédsko 0 € 0 €

Cezhraničná platba kartou a výbery z bankomatov v eurozóne. Zdroj: EK, Posúdenie dopadov citujúce štúdiu Deloitte z roku 2017 a štúdiu London Economics a PaySys z roku 2013

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …