Vybor EP
Schôdza Výboru EP. PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä vraždu Jána Kuciaka a obchod s USA

Vražda Jána Kuciaka a otázky slobody tlače budú tento týždeň znovu jednou z priorít europoslancov. Hovoriť sa bude aj o programe Erasmus+ a klimatických zmenách. Krátky prehľad. 

Tento týždeň uplynie rok od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. V utorok sa touto tragédiou budú znovu zaoberať poslanci z výboru pre občianske slobody. Po viacerých návštevách pracovnej skupiny EP na Slovensku vypracovali jej členovia uznesenie o slobode tlače a boji proti korupcii, o ktorom budú v utorok hlasovať. Týka sa nielen Slovenska, ale aj Malty, kde bola zavraždená novinárka Daphne Caruana Galizia.

V ten istý deň bude výbor hlasovať o financovaní nového fondu EÚ pre migráciu a azyl. Jeho cieľom bude pomáhať členským štátom pri riadení migrácie, vybavovaní azylu, integrácii a boji proti nelegálnej migrácii.

Výbor pre medzinárodný trh bude v utorok diskutovať o tom, akou cestou by sa mohli uberať naše budúce obchodné rokovania s USA.

Poslanci z výboru pre kultúru a vzdelávanie budú v stredu hlasovať o financovaní programu Erasmus+ na obdobie 2021-2027. V rámci neho by sa mal do roku 2025 vytvoriť tzv. Európsky vzdelávací priestor, ktorý by ešte viac podporoval mobilitu študentov, učňov a mladých pracujúcich.

Viac..  Mattea Salviniho čaká proces pre odmietnutie lode s migrantmi

V ten istý deň sa bude vo výbore pre životné prostredie hlasovať o dlhodobej európskej environmentálnej stratégii. Ide o nástroj, ktorým chce EÚ implementovať klimatickú dohodu z Paríža. Jedným z jej cieľov je napríklad zníženie emisií CO2 do roku 2050 na nulu.

Výbor pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov bude vo štvrtok hlasovať o nových celoeurópskych pravidlách ohľadne bezpečnosti vozidiel, ktoré majú za cieľ znížiť počet obetí a zranených počas dopravných nehôd. Legislatívny návrh obsahuje ustanovenia o inteligentných systémoch na monitorovanie rýchlosti alebo ospalosti vodiča a opatrenia na ochranu chodcov a cyklistov.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …