studenti
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

EÚ chce navýšiť financovanie programu Erasmus+

Viac možností vycestovať na čas do zahraničia a podpora pre znevýhodnených ľudí. Parlamentný výbor pre vzdelávanie načrtol svoje priority pre Erasmus+ na nasledujúce obdobie.

Poslanci 20. februára hlasovali o podobe programu Erasmus+ v nasledujúcom rozpočtovom období od roku 2021 do 2027.

Čo chcú poslanci?
  • Strojnásobiť rozpočet na nasledujúce rozpočtové obdobie.
  • Uľahčiť zapojenie ľudí, ktorí majú obmedzené možnosti. Podporné opatrenia ako jazykové kurzy, administratívna podpora alebo online vzdelávanie.
  • Vytvorenie stredísk pre odbornú prípravu – nadnárodné platformy poskytujúce odbornú prípravu, kde ľudia získajú zručnosti potrebné v určitom odbore.
  • Vyššie spolufinancovanie a spoluprácu s ostatnými európskymi programami.

 

Existujúce študijné programy európskych študentov v Británii a Britov v EÚ by nemali byť ohrozené ani v prípade brexitu bez dohody. Výbor pre vzdelávanie už 5. februára prijal súhlasné stanovisko k pokračovaniu financovania všetkých aktivít programu Erasmus+, ak by Spojené kráľovstvo odišlo z EÚ bez akejkoľvek dohody.

Čo je Erasmus+?

Erasmus+ je program Európskej únie zameraný na podporu vzdelávania, mladých ľudí a športu. Jeho počiatky siahajú do roku 1987, keď sa v rámci neho uskutočňovali študentské výmeny. Od roku 2014 poskytuje podobné možnosti aj učiteľom, stážistom a dobrovoľníkom všetkých vekových kategórií.

Za viac ako tridsať rokov jeho existencie sa ho zúčastnilo viac ako deväť miliónov ľudí a len v roku 2017 sa využilo takmer 800 tisíc osôb. Do programu je v súčasnosti zapojených 33 krajín, okrem 28 krajín EÚ sa na ňom podieľa aj Turecko, Severné Macedónsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Okrem toho je otvorený partnerstvám s krajinami celého sveta.

Viac..  Budúcnosť Európy je vo Vašich rukách – Vyjadrite svoj názor

Cenné skúsenosti

Podľa Európskej komisie dostal jeden z troch stážistov z programu Erasmus+ ponuku zamestnania od spoločnosti, kde stážoval. Po piatich rokov od skončenia štúdia je miera nezamestnanosti mladých ľudí, ktorí študovali alebo pracovali v zahraničí, o 23 percent nižšia ako u tých, ktorí takúto skúsenosť nemajú.

Ako sa prihlásiť?

Príležitosti, ktoré ponúka program Erasmus+, môžu využiť jednotlivci i organizácie z celého sveta. Podmienky a postup sa líšia v závislosti od konkrétneho programu, do ktorého sa chcete prihlásiť.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

studenti

Úrad vlády SR štartuje  súťaž Ako pomohli eurofondy môjmu mestu 2021

Pri príležitosti Dňa Európy vyhlasuje Úrad vlády Slovenskej republiky už po deviaty raz tradičnú súťaž …