Lajcak
Miroslav Lajčák. PHOTO: © European Union- EP.

Lajčák: Môžu vznikať otázky, či je jasne zadefinovaná zahranično-politická orientácia Slovenska

BRATISLAVA / Čo dôležitá zahranično-politická udalosť, to konflikt medzi rezortom diplomacie a časťou koalície. Tak vyzerá posledné týždne pozícia ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Napriek tomu vraj ale flintu do žita zatiaľ nehádže.

Napriek tomu, že nie je členom strany SMER, dlhé roky je tvárou jej zahraničnej politiky. Posledné mesiace to ale vyzerá akoby bol  opozičným ministrom zahraničných vecí. Pri všetkých dôležitých stanoviskách je totiž názor aj jeho vlastných kolegov odlišný ako jeho oficiálny postoj – či to bol Marakéš alebo momentálne Venezuela. “Vnímam to jednak v kontexte kalendára, ale zároveň sa na to dvíham s ustarostením, pretože môžu vznikať otázky o tom, či Slovensko náhodou v tichosti neprehodilo výhybku a či naše programové vyhlásenie, v ktorom je jasne zadefinovaná orientácia na Európsku úniu a na naše členstvo v Severoatlantickej aliancii, či naozaj takto je jasne aj v srdci poslancov,” uviedol Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí SR.

Viac..  Ivan Štefanec: Zatváranie hraníc je škandalózne a ide proti princípom voľného pohybu

Ľahké prímerie v zahraničnej politike a v koalícii môže narušiť debata o bezpečnostnej stratégii, ktorá prekáža koaličnej SNS. Už nejaký čas je schválená vládou. Na rokovanie parlamentu ale nebola predložená ani po novom roku a zatiaľ sa nahovorí nahlas ani o tom, že by sa mala objaviť na marcovej parlamentnej schôdzi.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Aspoň jednu dávku vakcíny dostalo 70 % dospelých občanov únie, oznámila EK

Sedemdesiat percent dospelých v Európskej únii (EÚ) dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu. V …