traktor
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

NKÚ skontroluje nakladanie s agrodotáciami

Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) sa dnes, za účasti zástupcov Iniciatívy poľnohospodárov, stretol s vedením Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky (NKÚ).
Predmetom rokovania boli podozrenia z nehospodárneho nakladania s eurofondami v slovenskom poľnohospodárstve. Podľa Štefanca je potrebné pri odhaľovaní podvodov, na ktoré upozorňoval aj zavraždený novinár Ján Kuciak, stále pokračovať. Problematika agrodotácií neutícha ani po prvom traktorovom proteste. Požiadavka stransparentniť agrodotácie patrila medzi 4 hlavné body nedávneho bratislavského traktorového protestu.
“Na pôde Európskeho parlamentu sa obrane práv malých slovenských farmárov a ochrane slovenského poľnohospodárstva intenzívne venujem. Misie, ktoré som pomáhal iniciovať, zistili obrovské pochybenia a katastrofálny stav, ktorý pri prideľovaní dotácií panuje. Pre nápravu sa musíme všetci spojiť a dotiahnúť prácu do konca. Som rád, že NKÚ berie túto úlohu vážne. Už v roku 2016 v správe upozorňoval na potrebu systémových zmien a zavedenie vnútornej kontroly v Poľnohospodárskej platobnej agentúre (PPA). To, že sa doteraz neuskutočnili, považujem za výsmech do tváre všetkým poctivým farmárom. Zástupcovia NKÚ ma informovali, že v blízkej dobe bude v PPA vykonaná aj kontrola nimi navrhovaných opatrení. Očakávam, že odhalí ďalšie pochybenia. Je na vláde a premiérovi Pellegrinim, ako sa k týmto zisteniam postaví a či nájde odvahu odvolať ministerku Matečnú. Ja vo svojom zápase za malých farmárov nepoľavím a budem v ňom pokračovať na Slovensku aj v Európskom parlamente,” uviedol po stretnutí europoslanec Ivan Štefanec.
Zástupcovia Iniciatívy poľnohospodárov v zložení JUDr. Jana Drgoncová, Ing. Jaroslav Pavelek a Ing. Juraj Vodný konštatovali, že situácia v slovenskom poľnohospodárstve je síce zlá, no zároveň je pozitívne, že sa dejú prvé kroky k postupnej náprave. Ocenili aktivity Európskeho parlamentu aj záujem NKÚ. Podľa nich je dôležité zo strany verejnosti aj médií neustále vytvárať tlak na vládu, aby začala slovenské poľnohospodárstvo konečne brať vážne.
Viac..  Slovenskí europoslanci: Úspechom svetovej diplomacie je medzinárodná pomoc s vakcínami slabším krajinám

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

tablet

Akt o digitálnych službách – bezpečnejší internet vďaka regulácii platforiem

Európsky parlament vo štvrtok schválil súbor opatrení zameraných proti nelegálnemu online obsahu, ktoré posilňujú zodpovednosť …