studenti
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Ak Británia vystúpi z EÚ bez dohody, účastníci programu Erasmus+ by ho museli prerušiť

BRATISLAVA / Ak Británia vystúpi z Európskej únie bez dohody, účastníci programu Erasmus+ by ho museli prerušiť. Európska komisia totiž vydala návrh nariadenia, ktoré určuje ustanovenia týkajúce sa pokračovania v aktivitách vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+.

Ak by sa dohoda o vystúpení Británie z Európskej únie neratifikovala, súčasní účastníci programu Erasmus+ z EÚ27 a zo Spojeného kráľovstva by museli prerušiť aktivity vzdelávacej mobility. „To by malo veľmi rušivý vplyv na žiakov, študentov, ako aj na ich vysielajúce a hosťujúce inštitúcie,“ uviedol rezort školstva s tým, že Európska komisia vydala návrh nariadenia, ktoré určuje ustanovenia týkajúce sa pokračovania v prebiehajúcich aktivitách programu Erasmus+ v kontexte brexitu.

„Plánované nariadenie predstavuje možnosť ako zabezpečiť riadne pokračovanie aktivít vzdelávacej mobility v rámci programu Erasmus+, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva po jeho vystúpení z Európskej únie. Takéto aktivity budú naďalej oprávnené a účastníci ich budú môcť v zmluvne dohodnutom termíne riadne dokončiť,“dodalo ministerstvo.

Ako uvádza rezort školstva, keďže Spojené kráľovstvo vystúpi z EÚ počas programového obdobia programu Erasmus+ 2014–2020, je cieľom návrhu Európskej komisie, aby sa v prípade neratifikovania dohody o vystúpení pokračovalo v aktivitách vzdelávacej mobility v rámci programu, ktoré sa týkajú Spojeného kráľovstva. Toto opatrenie sa uplatní na aktivity programu, ktoré sa začali pred 30. marcom 2019, s výnimkou prípadu, keď do uvedeného dátumu nadobudne platnosť dohoda o vystúpení uzavretá so Spojeným kráľovstvom.

Viac..  Komisia zavádza plány na získanie európskeho diplomu

Program Erasmus+ patrí medzi významné iniciatívy Európskej únie a je jedným z jej najúspešnejších programov. Podporuje aktivity v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu. Ak sa dohoda o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ neratifikuje, od 30. marca sa na Spojené kráľovstvo prestane uplatňovať primárne a sekundárne právo Európskej a stane sa treťou krajinou.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

Benefitom členstva v EÚ sú podľa analytikov najmä jednotný trh a eurofondy

Voľný prístup slovenských firiem na spoločný trh s viac ako 450 miliónmi ľudí, voľný pohyb …

Consent choices