Na návšteve Belgicka: V metropole Východného Flámska

Antverpy a Brusel sú kozmopolitné, Bruggy romantické a Gent je – jednoducho autentický. A všetci chcú, aby to tak aj zostalo. Turistický hlavný stan, zázemie, odkiaľ sa dostanete všade. Hranice medzi germánskou a latinskou kultúrou delia Belgicko na dve oblasti: na severe vo Flámsku hovoria obyvatelia holandsky, vo valónskej časti sa používa francúzština. A v centre je Brusel, v ktorom spolu žijú obidve kultúry.

Mesto hrdé na tradície

Gent, metropola provincie Východné Flámsko má  250 000 obyvateľov, je univerzitným mestom, vnútrozemským prístavom a miestom, ktoré priťahuje zaujímavou históriou. V stredoveku bol Gent významným a prosperujúcim obchodným, umeleckým a spoločenským centrom, počtom obyvateľov sa takmer vyrovnal Parížu a bol dokonca väčší ako Londýn.  Obchodným úspechom bolo kvalitné súkno, ktoré sa vyvážalo do celej Európy i do severnej Afriky. Do Gentu sa dovážala predovšetkým strategická surovina – anglická vlna.

Modernú históriu začalo Expo

Pokiaľ ide o modernú históriu, v roku 1913 sa v Gente konala svetová výstava Expo, pri tejto príležitosti boli zrekonštruované niektoré historické budovy, medzi nimi aj bývalá pevnosť a hrad Gravensteen. Počas prvej a druhej svetovej vojny mesto znášalo dôsledky okupácie a bombardovania. V druhej polovici štyridsiatych rokov konečne nastáva obdobie obnovy a budovania v oblasti priemyslu, dopravy, výstavby, architektúry i kultúry.

Kanály
Mozaikové okná farebných domov sa odrážajú na hladine kanálov. Photo: unsplash

Gotika, renesancia a radosť zo života

Nábrežia sú dnes posiate kaviarňami, pivárňami, reštauráciami, vychutnať si špecialitu z domácej proveniencie je gurmánsky zážitok. Najmä ak sa vám podarí dostať stôl v okennom výklenku v niektorej z historických budov s charakteristickými priečeliami a získať tak výhľad na pešie zóny plné života. K malebným a sugestívnym zážitkom patrí plavba po kanáloch. Atmosféru okolo zútulňujú miniatúrne priedomia s lavičkami a popínavé rastliny všade tam, kde je len trochu voľného miesta. Plavbu sme si naplánovali neskôr popoludní, aby sme zažili ako sa nábrežia rozsvecujú tisíckami svetiel. Odrážajú sa na hladine i v špeciálnych mozaikových oknách s oloveným sklom.

Mladosť, tvorivosť a originálne nápady

V historickom centre sme absolvovali príjemný trip so zástupcom gentskej radnice. Centrum je plné mladých, ktorí sedia v parkoch, na lavičkách a všade, kde sa dá. Mesto je hrdé, že môže ponúknuť 60 000 študentom kvalitné vzdelanie. Snaží sa im vytvárať  priestor pre tvorivosť a originálne nápady. Napríklad nebojuje s grafity. Sú ulice, kde si mladí so zmyslom pre originálne sebavyjadrenie môžu robiť, čo chcú. Grafity sú zmesou voľnosti a bohémskeho videnia sveta a nikoho ani nenapadne maľovať po fasádach historických budov.

Mesto je hrdé, že môže ponúknuť tisíckam študentov kvalitné vzdelanie. Photo: unsplash

Žiadna konkurencia, Flámsko je komplexné

Nekonkurujú si navzájom mestá ako sú Bruggy, Gent, Antverpy – každé s jedinečnou atmosférou – v turistickom ruchu? Zástupca radnice nás ubezpečuje, že nie. Ozdobou Brúgg je ich gotika, bohatstvom Gentu  stredoveká kultúra a história. A Flámsko treba vnímať komplexne. V Gente však človek objaví veci, o ktorých nevie, že sú tu, prekvapia ho a ohromia. Je plný svetiel, kvetov, ľudí, vravy a dobrej nálady.  A nad všetkým akoby sa vznášal všadeprítomný duch mesta – génius loci.

Viac..  Rakúsko je podľa Kurza pripravené uzavrieť so Slovenskom dohodu o slobodnom cestovaní

Vôňa kvetín, čokolády a chuť kwaku

Vždy cez víkend je v centre kvetinový trh. Farebná paleta, z ktorej prechádza zrak. Azalky, begónie, chryzantémy, ktoré si v typickej bielo-žltej kombinácii objednáva aj Vatikán. No nielen týmito pôžitkami je návštevník živý. Kaviarne, cukrárne, čokoládovne a pivárne sú na každom rohu – stačí si vybrať a ochutnať. V každej z pivární ponúkajú desiatky rôznych druhov piva (v celom Belgicku je takmer 800 druhov), jedno z najznámejších je kwak, ktoré sa pije z pohára s okrúhlym dnom,  podáva sa v drevenom podstavci, aby ste ho nemuseli vypiť „na ex“ – na čo je aj pôvodne určené…

Slávna gentská Katedrála sv. Bavona ukrýva poklad svetového umenia. Photo: unsplash

Jedlo je spôsob komunikácie

Význam jedla sa nepreceňuje, ani nepodceňuje – venuje sa mu presne tá pozornosť, ktorú si zaslúži. Teda veľká! Jedlo je radosť zo života, súčasť životného štýlu i spôsob komunikácie. Belgicko má na počet obyvateľov najviac reštauračných hviezdičiek v celej Európe. Pochutíte si v domácej i v elegantnej reštaurácii so svetovou kuchyňou. Ako vždy pri takejto návšteve, nezaváhajte a uprednostnite domácu. Verte, že nebudete sklamaní. Taký hovädzí guláš na pive doma neurobíte, aj keď sa o to budete pokúšať podľa receptu majstra šéfkuchára. Zrejme si niektoré ingredencie predsa len nechal pre seba. No nielen gurmánske pôžitky sú dôvodom, prečo sa sem vrátiť.

Aj toto sú poznávacie maškrty

 -V januári počas festivalu svetiel si mesto a jeho návštevníci užívajú nielen trblietavú záplavu, ale najmä atmosféru plnú radosti, zábavy a umenia. Úspech v roku 2011 bol taký veľký, že sa festival stal tradíciou.

-V lete sa konajú Gentské slávnosti, desať dní plných zábavy, vystúpení pouličných umelcov a ohňostrojov. K tomu džezové koncerty, divadelné vystúpenia a bezplatné vstupy do divadiel i galérií.

-V septembri štartuje Gentský festival s hudbou, animáciami a vystúpeniami umelcov pozdĺž celého vodného kanála v centre. Mesto sa zmení na mekku milovníkov hudby – stovky umelcov ponúknu to najlepšie z klasiky, džezu a modernej hudby.

-V októbri sa začína Gentský filmový festival, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie svojho druhu v Európe. Divákom i filmovým kritikom ponúka stovky filmov z celého sveta.

O Marta Turisová

Avatar
Vyštudovala žurnalistiku na FF UK v Bratislave. Skutočnou školou života bola pre ňu pätnásťročná práca v bratislavskom Večerníku, kde začínala ako elévka a skončila ako šéfredaktorka. Pracovala ako šéfredaktorka mesačníka a dvojtýždenníka Rodina vo vydavateľstve Ringier. K čaru poznávania destinácií sa dostala v CK Satur a Ruefa. Počas svojej bohatej novinárskej praxe precestovala svet a objavovala mnohé destinácie – Ameriku, Južnú Afriku, Malajziu, Thajsko, krásy európskych metropol a pozoruhodnosti európskych krajín. Vášeň pre poznávanie spája s vášňou pre umenie, a za touto kombináciou neváha cestovať za hranice Bratislavy. Nezabudnuteľným zážitkom bol muzikál Fantóm opery v New Yorku na Broadwayi a nedávno ju nadchol aj Mefisto v pražskom rovnomennom divadle Broadway. PhDr. Marta Turisová.

Odporúčame pozrieť

Belgicko zavádza zákaz očkovania ľudí mladších ako 65 rokov vakcínou od AstraZeneca

Belgicko zavádza zákaz používania vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca u ľudí mladších ako 65 …