dialnica
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Vymáhanie neuhradeného cestného mýta bude čoskoro jednoduchšie

Neuhradené cestné mýto sa čoskoro môže stať minulosťou, keďže EÚ zriaďuje nový systém výmeny informácií, ktorý vnútroštátnym orgánom členských štátov umožní prístup k vnútroštátnym údajom o evidencii vozidiel ostatných členských štátov s cieľom identifikovať vlastníkov vozidiel, za ktoré neboli uhradené cestné poplatky.

Nový systém je súčasťou aktualizovaných pravidiel elektronického výberu cestného mýta, ktoré dnes Rada formálne prijala po predbežnej dohode s Európskym parlamentom z 20. novembra 2018.

Vďaka novým pravidlám budú systémy elektronického výberu mýta tiež interoperabilnejšie, a teda nákladovo efektívnejšie a ľahko použiteľné. Odstránia administratívne prekážky, akými sú zaťažujúce schvaľovacie postupy a miestne, neštandardné technické špecifikácie. V dôsledku toho budú mať poskytovatelia elektronického výberu mýta ľahší prístup na trh výberu mýta.

Viac..  V roku 2020 prišlo na cestách v EÚ o život o 4 000 ľudí menej

Ďalšie kroky

Hlasovaním Rady sa ukončil legislatívny postup. Európsky parlament hlasoval 14. februára 2019. Smernicu podpíšu obe inštitúcie a uverejní sa v Úradnom vestníku EÚ. Účinnosť nadobudne 20 dní po uverejnení a nové opatrenia sa začnú uplatňovať 30 mesiacov po nadobudnutí účinnosti.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …