europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä tvrdý brexit a kybernetickú bezpečnosť

Prehľad vybraných tém, ktorými sa bude zaoberať Európsky parlament počas plenárnej schôdze v dňoch 11. – 14. marca v Štrasburgu.

Budúcnosť EÚ: Rozprava so slovenským premiérom Pellegrinim  

Predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini sa v utorok ako osemnásty líder členského štátu EÚ zapojí do diskusie s poslancami a Komisiou o budúcnosti Únie.

Priority poslancov pred marcovým samitom EÚ  

Poslanci v stredu predstavia svoje očakávania od blížiaceho sa stretnutia hláv štátov a vlád Únie, ktoré prebehne v dňoch 21. – 22. marca.

Zmiernenie dopadov prípadného tvrdého brexitu na občanov a podniky v EÚ  

EP v stredu prijme legislatívu, ktorá má zminimalizovať negatívne dopady prípadného tvrdého brexitu v oblasti dopravy, sociálneho zabezpečenia, rybolovu a programu Erasmus.

Opatrenia na ochranu klímy: Plány EÚ do roku 2050  

Dlhodobé ciele EÚ v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov budú v stredu predmetom plenárnej rozpravy so zástupcami Rady a Komisie a vo štvrtok aj uznesenia.

Kybernetická bezpečnosť: Opatrenia na odvrátenie čínskej IT hrozby  

Bezpečnostné hrozby vyplývajúce zo silnejúcej technologickej prítomnosti Číny v EÚ budú v utorok predmetom nelegislatívneho uznesenia. Hlasovať sa bude aj o akte o kybernetickej bezpečnosti.

Potláčanie nepriateľskej propagandy pre európskymi voľbami  

Návrhy zamerané na ochranu európskych demokracií pred zahraničnými aktérmi, ktorí šíria dezinformácie či zneužívajú osobné dáta, budú predmetom hlasovania v utorok a v stredu.

EP zaujme postoj k budúcim vzťahom EÚ s Ruskom  

EÚ by mala byť otvorená možnosti zavedenia ďalších sankcií, pokiaľ Rusko neprestane porušovať medzinárodné právo. Vyplýva to z návrhu uznesenia, o ktorom budú poslanci hlasovať v utorok.

Viac..  Únia spresnila detaily Konferencie o budúcnosti Európy. Cieľom je zapojiť občanov do formovania budúcnosti EÚ

EP sa vyjadrí k obchodným rokovaniam medzi EÚ a USA  

Parlament vo štvrtok rozhodne, či a za akých podmienok podporí začatie obmedzených obchodných rokovaní so Spojenými štátmi.

Nové vymedzenie vzťahov medzi EÚ a Tureckom  

Poslanci v stredu prostredníctvom nelegislatívneho uznesenie pravdepodobne zopakujú svoju výzvu na oficiálne prerušenie prístupových rokovaní s Tureckom.

Bezpečnosť a hranice: Intenzívnejšia výmena informácií o občanoch tretích krajín  

Dva legislatívne návrhy zamerané na efektívnejšiu a rýchlejšiu výmenu informácií o občanoch krajín spoza hraníc EÚ budú predmetom plenárneho hlasovania v utorok a vo štvrtok.

Potravinový dodávateľský reťazec: Opatrenia proti nekalým obchodným praktikám  

Návrh legislatívy, ktorá by mala chrániť poľnohospodárov pred nekalými praktikami obchodníkov, bude predmetom plenárnej rozpravy v pondelok a hlasovania v utorok.

Sankcie EÚ voči cudzincom zodpovedným za porušovanie ľudských práv  

Poslanci sa vyjadria k návrhu sankčného režimu EÚ, ktorý by podobne ako Magnitského zákon v USA zmrazoval aktíva či zakazoval vstup do EÚ osobám zodpovedným za porušovanie ľudských práv.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …