Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Európsky parlament prijal legislatívu na zmiernenie dopadov tvrdého brexitu

Poslanci v stredu schválili legislatívu, ktorej cieľom je minimalizovať negatívne dopady prípadného tvrdého brexitu v oblasti dopravy, sociálneho zabezpečenia či programu Erasmus.

Európska komisia na základe výzvy Európskeho parlamentu a Rady (ministrov) EÚ predložila legislatívne návrhy, ktoré by v prípade, že sa Spojené kráľovstvo rozhodne opustiť Európsku úniu bez dohody, mali zmierniť negatívne dopady tvrdého brexitu na občanov a podniky v EÚ.

Súčasťou legislatívneho balíka sú právne záruky pre študentov a učiteľov, ktorí v rámci programu Erasmus pôsobia aktuálne v Spojenom kráľovstve alebo z neho pochádzajú a nachádzajú sa v inom členskom štáte EÚ, ale aj opatrenia na zachovanie základných služieb leteckej, cestnej, autobusovej a nákladnej dopravy medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou.

Nová legislatíva by tiež mala zaistiť pokračovanie financovania programov EÚ zameraných na budovanie pozitívnych cezhraničných vzťahov a vzťahov medzi komunitami v Írsku a Severnom Írsku. Ďalšie opatrenia umožnia lodiam z EÚ a Spojeného kráľovstva dočasne pokračovať v rybolove v britských a úniových vodách.

Nová legislatíva neposkytuje rovnaké výhody, aké prináša členstvo krajiny v Európskej únii či aké by zabezpečili prechodné ustanovenia. Platnosť núdzových opatrení bude časovo obmedzená. Prijaté budú jednostranne Európskou úniou. Niektoré z nich sa budú uplatňovať iba za predpokladu, že Spojené kráľovstvo recipročne prijme podobné opatrenia.

Schválené právne predpisy by mali umožniť:

  • pokračovanie programov cezhraničnej súdržnosti a spolupráce PEACE IV medzi Írskom, Severným Írskom a Škótskom;
  • dokončenie prebiehajúcich vzdelávacích aktivít študentov a učiteľov zo alebo v Spojenom kráľovstve v rámci programu Erasmus;
  • zachovanie pred brexitom získaných nárokov sociálneho zabezpečenia pre občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v Únii;
  • poskytovanie dopravných služieb medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ zo strany britských prevádzkovateľov nákladnej a autobusovej dopravy za predpokladu, že Spojené kráľovstvo zaujme voči prevádzkovateľom z EÚ rovnaký prístup;
  • poskytovanie služieb leteckej dopravy medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ zo strany britských leteckých spoločností za predpokladu, že Spojené kráľovstvo zaujme voči leteckým spoločnostiam z EÚ rovnaký prístup;
  • vývoz istých položiek, ktoré je možné využiť na civilné aj vojenské účely, z EÚ do Spojeného kráľovstva;
  • dočasné rybolovné oprávnenia pre lode EÚ v britských vodách a rybolovné operácie britských lodí vo vodách EÚ;
Viac..  Británia odmietla rokovania s EÚ o celoeurópskom programe mobility mladých ľudí

Podvečer budú poslanci hlasovať o ďalších dvoch legislatívnych návrhoch, ktoré prinesú:

  • zmeny spoločných pravidiel pre organizácie vykonávajúce inšpekcie a prehliadky lodí;
  • úpravu nariadenia o nástroji na prepájanie Európy s cieľom zabezpečiť nové prepojenie medzi Írskom a kontinentálnou Európou zmenou koridorov TEN-T.

O dac

Odporúčame pozrieť

Benefitom členstva v EÚ sú podľa analytikov najmä jednotný trh a eurofondy

Voľný prístup slovenských firiem na spoločný trh s viac ako 450 miliónmi ľudí, voľný pohyb …

Consent choices