Europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Europoslanci: Rusko už nemožno považovať za strategického partnera EÚ


Pokiaľ Rusko neprestane porušovať medzinárodné právo, EÚ by mala byť otvorená možnosti zavedenia ďalších sankcií, uvádza sa v uznesení, ktoré prijal Európsky parlament.

Poslanci schválili text nelegislatívneho uznesenia o stave politických vzťahov medzi EÚ a Ruskom pomerom hlasov 402 (za): 163 (proti): 89 (zdržalo sa hlasovania).

Predĺženie sankcií

Uznesenie poukazuje na novovzniknuté zdroje napätia medzi EÚ a Ruskom od roku 2015, medzi ktoré patria ruská intervencia v Sýrii, zasahovanie do krajín, ako je Líbya a Stredoafrická republika, či pokračujúca agresia voči Ukrajine. Poslanci kritizovali aj podporu protieurópskych strán a krajne pravicových hnutí zo strany Kremľa, ruské zasahovanie do volieb a referend a rozsiahle porušovanie ľudských práv v Rusku.

Pokiaľ bude Moskva naďalej porušovať medzinárodné právo, EÚ by mala byť podľa poslancov pripravená prijať ďalšie sankcie voči Rusku – vrátane cielených sankcií zameraných na jednotlivcov. Uznesenie však zdôrazňuje, že sankcie by mali byť úmerné hrozbe, ktorú dnes Rusko predstavuje.

Rada (ministrov) EÚ v decembri 2018 predĺžila hospodárske sankcie voči Rusku. V platnosti zostávajú do 31. júla 2019.

Spoločné riešenie globálnych výziev

Prijatý text navrhuje prehodnotenie Dohody o partnerstve a spolupráci (DPS) medzi EÚ a Ruskom a obmedzenie vzájomnej spolupráce na oblasti spoločných záujmov. Selektívnu spoluprácu s Ruskom si podľa poslancov vyžadujú najmä globálne výzvy, medzi ktoré patria zmena klímy, energetická bezpečnosť, digitalizácia, umelá inteligencia či boj proti terorizmu.

Kľúčovými predpokladmi pre užšiu spoluprácu s Ruskom sú úplné vykonávanie dohôd z Minska, ktoré by malo viesť k ukončeniu vojny na východnej Ukrajine, a dôslednejšie dodržiavanie medzinárodného práva, uvádza sa v uznesení.

Šírenie dezinformácií

Parlament dôrazne odsúdil účasť Ruska na dezinformačných kampaniach a kybernetických útokoch zameraných na zvyšovanie napätia v rámci EÚ a jej členských štátov. Poslancov však zároveň znepokojuje nedostatočná reakcia EÚ na ruskú propagandu a dezinformačné útoky, ktorá by sa podľa nich mala výrazne posilniť, a to najmä pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu. Uznesenie v tejto súvislosti zdôrazňuje nutnosť podstatne navýšiť finančné a ľudské zdroje EÚ pre pracovnú skupinu East Stratcom.

Viac..  Zelenskyj vyzval šéfku Európskej komisie na nový balík sankcií proti Rusku

Ohrozenie susedov

Parlament dôrazne odsúdil opakované narúšanie vzdušného priestoru členských štátov EÚ zo strany Ruska, a to najmä v regióne Baltského mora. Nerešpektovanie medzinárodných pravidiel zo strany Ruska predstavuje hrozbu pre susedov Ruska v regióne Čierneho mora, Baltského mora a Stredozemia, uvádza sa v uznesení.

Nord Stream 2

Poslanci opätovne vyjadrili znepokojenie v súvislosti s projektom plynovodu Nord Stream 2, ktorý by podľa nich mohol zvýšiť závislosť Únie od dodávok plynu z Ruska a ohroziť vnútorný trh EÚ.

Podpora autoritatívnych režimov

Poslanci vyjadrili znepokojenie nad pretrvávajúcou podporou, ktorú Rusko poskytuje autoritatívnym režimom a krajinám, ako je Severná Kórea, Irán, Venezuela a Sýria. Odsúdili tiež úsilie Ruska o destabilizáciu kandidátskych krajín EÚ. Uznesenie poukazuje napríklad na ruskú podporu organizácií a politických síl odmietajúcich dohodu z Prespy, ktorá ukončila dlhodobý spor o názve medzi Bývalou juhoslovanskou republikou Macedónsko a Gréckom.

Nezákonné finančné aktivity

Parlament tiež odsúdil pranie špinavých peňazí a iné nezákonné finančné aktivity zo strany Ruska. Poslancov znepokojilo, že objem prostriedkov, ktoré sú každoročne prepierané cez EÚ ruskými spoločnosťami a jednotlivcami, môže dosahovať stovky miliárd eur, čo predstavuje hrozbu pre európsku bezpečnosť a stabilitu. Uznesenie preto vyzýva členské štáty, aby ukončili programy takzvaných zlatých víz a pasov, z ktorých profitujú ruskí oligarchovia.

Vyhlásenie spravodajkyne

„Čas uhladených diplomatických vyjadrení je za nami. Pokiaľ bude Rusko pokračovať v okupácii častí Ukrajiny a útočiť na ďalšie európske krajiny, na akúkoľvek spoluprácu nám ostáva veľmi málo priestoru,‟ uviedla spravodajkyňa Sandra Kalniete (EPP, LV).

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

orban

Fidesz chce s občanmi konzultovať podporu pre európske sankcie proti Rusku

Maďarská vládna strana Fidesz chce, aby sa občania krajiny vyjadrili o podpore sankcií Európskej únie …