zemegula
PHOTO: redakcia/red.

Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 9. týždňa 2019

INFLÁCIA V EUROZÓNE ZOSTÁVA NAĎALEJ SLABÁ, NA ÚROVNI 1,5 %

EUROZÓNA: V eurozóne pútal pozornosť hlavne prvý odhad februárovej inflácie. Medziročný rast spotrebiteľských cien dosiahol úroveň 1,5 % a bol úplne v súlade s predikciou trhu. V porovnaní s januárom rástli ceny v menovom bloku vo februári o trochu rýchlejšie [v januári predstavovala inflácia úroveň 1,4 %]. Na druhej strane ale jadrová inflácia mierne spomalila tempo rastu na 1,0 % z januárovej hodnoty 1,1 %. Trhy očakávali zotrvanie jadrovej inflácie aj vo februári na úrovni 1,1 %. Inflácia v menovej únii tak zostáva naďalej slabá, hlboko pod 2 %-ným inflačným cieľom ECB.

Okrem inflácie bola v eurozóne zverejnená aj finalizácia indexu PMI vo výrobe, ale tá nepriniesla žiadne prekvapenie a potvrdila prvotný odhad.

NEMECKO: “Národná CPI inflácia vo februári medziročne vzrástla na 1,6 % z januárovej úrovne 1,4 %, pričom trhy očakávali miernejší rast na hodnotu 1,5 %. Očakávania trhov prekonal aj medzimesačný vývoj inflácie, keďže spotrebiteľské ceny vo februári oproti januáru vzrástli o 0,5 %, pričom trhy odhadovali rast o 0,4 %. Harmonizovaný index rastu spotrebiteľských cien, teda HICP inflácia, zotrvala vo februári na rovnakej úrovni, akú dosiahla v januári, t. j. na úrovni 1,7 % medziročne. Inflačný vývoj v najväčšej európskej ekonomike vnímali trhy pozitívne,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Miera nezamestnanosti v nemeckej ekonomike taktiež zotrvala vo februári na januárovej hodnote 5,0 %. Pozitívne ale prekvapili maloobchodné tržby, ktoré v januári medziročne vzrástli až o 2,6 %, zatiaľ čo v decembri došlo k ich poklesu o -1,6 % a trhy očakávali len mierny rast na úrovni 1,2 %.

Viac..  EÚ chce, aby rokovania s Veľkou Britániou pokračovali. EÚ v nasledujúcich dňoch rozhodne, či by mali rokovania pokračovať

USA: Za druhým brehom Atlantiku bol zverejnený anualizovaný rast HDP za posledný kvartál vlaňajška. Rast US ekonomiky podľa tohto ukazovateľa dosiahol až 2,6 %, pričom trhy prognózovali slabší rast o 2,2 %. Darilo sa hlavne investíciami do zariadení, softwaru a výskumu, naopak, slabšia bola domáca spotreba. Zverejnené čísla teda priniesli pozitívny vietor na trhy a podporili US dolár. Napriek tomuto priaznivému vývoju ale americká ekonomika spomalila tempo rastu, nakoľko v 3. kvartáli 2018 predstavoval rast anualizovaného HDP až 3,4 %.

V americkej ekonomike bol v piatok zverejnený februárový index ISM vo výrobe, ktorý však priniesol sklamanie, keďže klesol z januárovej hodnoty 56,6 bodu na úroveň 54,2 bodu. Investori síce odhadovali pokles indexu, ale miernejší na úroveň 55,8 bodu. Vývoj príjmov amerických domácnosti ale trhy potešil. Príjmy totiž medzimesačne v januári vzrástli o 1,0 %, zatiaľ čo v decembri rástli len o 0,3 % a očakávania hovorili o podobnom raste aj v úvode tohto roka. Naopak, výdavky US domácností v januári medzimesačne klesli o -0,5 % z decembrovej kladnej hodnoty 0,6 %.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Merkel

Nemecko si pripomína 30. výročie zjednotenia. Čaputová poslala blahoprajný list Steinmeierovi

Nemecko si dnes pripomína 30. výročie zjednotenia krajiny. Tento dôležitý historický míľnik však obyvatelia Nemecka …