Skripek
Europoslanec Branislav Škripek. PHOTO: © European Union- EP.

Branislav Škripek bude hlasovať proti smernici o autorských právach

Bratislava, 21. 3. 2019 – Dnes je na protest proti možnému schváleniu novej smernice o autorských právach vypnutá aj slovenská verzia Wikipédie. Posledné hlasovanie v EP o konečnom znení smernice o autorských právach by sa malo uskutočniť 26. marca a už dnes je zrejmé, že vyvolá záujem verejnosti.

Branislav Škripek sa v minulosti vyjadril proti tejto smernici a vo svojom postoji je stabilný. „Budem hlasovať proti prijatiu smernice, pretože aj v aktuálnej podobe obsahuje sporné filtre, ktoré majú určovať, čo sa bude zobrazovať užívateľom a čo nie. Dnes vieme, že v praxi nefungujú. Algoritmy nedokážu rozlišovať humor, iróniu či sarkazmus,” vysvetľuje Branislav Škripek, ktorý sa týmto obáva, že z internetu sa vytratí kreatívne vyjadrovanie a obmedzí sa sloboda prejavu a prístup k informáciám. „Smernica si kládla ako hlavný cieľ ochrániť práva autorov a zabezpečiť im spravodlivú odmenu. Zostáva však otázkou, či sa v praxi podarí tento cieľ aj naplniť,” pýta sa B. Škripek.

„V skutočnosti je výsledok taký že veľkým, mocným a bohatým technologickým firmám dáva smernica do rúk takú silnú zbraň, ktorou sa majú brániť, ak sú ich práva porušované. Možeme ju prirovnať k “tanku”. Avšak malé, stredné firmy, jednotlivci a nezávislí autori sa  môžu brániť jedine “prakom”. Víťaz takto nastavenej bitky, je vopred známy,” hodnotí Branislav Škripek.

Viac..  Kríza sa dotkla aj IT. Poznáme oblasť, ktorá napriek pandémii naberá nových ľudí

Pravidlá zaviažu online spoločnosti, ako napríklad Google a Facebook spoločnosti Alphabet Inc, aby vydavateľom zaplatili za zobrazovanie útržkov správ a zdieľali príjmy s kreatívnymi odvetviami a odstránili obsah chránený autorskými právami na stránkach YouTube alebo Instagram. „Budú musieť podpísať licenčné zmluvy s držiteľmi práv, ako sú hudobníci, výkonní umelci, autori, vydavatelia správ a novinári, aby využili svoju prácu online. Budú musieť nainštalovať filtre, aby zabránili používateľom publikovať materiál chránený autorskými právami, čo pre tak veľké spoločnosti nie je zásadný problém,” povedal Branislav Škripek. Malé a začínajúce firmy však budú mať s týmto pravidlami komplikácie a je možné, že ich to zastaví v rozvoji a inováciách, čo v konečnom dôsledku podporí nadnárodné monopoly.

O red

Avatar

Odporúčame pozrieť

Zuckerberg

Facebook doplatí vo Francúzsku dane v sume 106 mil. eur

BRATISLAVA – Spoločnosť Facebook súhlasila s tým, že vo Francúzsku doplatí dane v sume 106 …