online
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Na Wikipédiu sa dnes nespoliehajte. Celý deň bude na protest vypnutá

BRATISLAVA / Wikipedia v piatok na protest neposkytne žiadnu informáciu. Bojuje takto proti smernici EÚ o autorských právach, o ktorej budú poslanci hlasovať v Európskom parlamente 26. marca.

Výpadok Wikipédie by mal trvať presne 24 hodín a okrem slovenskej verzie nebudú na protest fungovať ani nemecká a česká verzia. Elektronická encyklopédia týmto spôsobom protestuje proti novej smernici Európskej únie o autorských právach, o ktorej by mali poslanci hlasovať už v priebehu najbližšieho týždňa. Ak smernicu schvália, jednotlivé štáty EÚ ju budú musieť implementovať.

Wikipédia sa obáva negatívnych dopadov článku 11 a 13 nového zákona

Organizácia Wikimedia Foundation, ktorá stojí za Wikipédiami v jednotlivých jazykoch, pôvodne podporovala smernicu, ale teraz tvrdí, že články 11 a 13 sú napísané v prospech veľkých holdingových spoločností a vydavateľov správ. Žiada Európsku úniu, aby ich odstránila z konečného znenia smernice. Podľa článku 11 budú predmetom autorského práva aj odkazy s krátkym úryvkom z textu, pričom držiteľ autorských práv môže rozhodnúť o ich spoplatnení. Takýto krok postihne takzvané agregátory správ, teda weby, ktoré správy zhromažďujú a organizujú. Článok 13 preedpokladá využitie účinných technológií rozpoznávania obsahu na zabránenie vkladaniu obsahu, ktorý porušuje autorské práva. Avšak vývoj a používanie takéhoto systému si budú môcť dovoliť len tie najväčšie spoločnosti. Okrem toho, ale často sa stáva, že systém zhodnotí aj nekvalitnú nahrávku ako nevhodnú, čím by mohlo dôjsť k prehnanej selekcii obsahu.

Nekomerčných projektov by sa síce takéto ustanovenia nemali týkať, ale keďže je Wikipédia závislá na vonkajších zdrojoch, negatívne by to mohlo ovplyvniť získavanie a šírenie informácií. Rozmanitosť obsahu by mohla byť týmto ustanovením ohrozená, dodala nadácia Wikimedia. Okrem toho bude zdieľanie poznatkov v prípade prijatia smernice napadnuté vážnymi prekážkami. Užívatelia budú musieť preukázať, že majú povolenie na zdieľanie informácií pred tým, ako ich nahrajú platforma.

Viac..  Dlhodobý rozpočet a hospodárska obnova po koronakríze. Čo ďalšie čaká europoslancov v druhej polovici roka 2020?

Toto nie je prvýkrát, čo sa dobrovoľní redaktori rozhodli zaujať stanovisko k politickým otázkam, ktoré môžu ovplyvniť Wikipédiu a širší slobodný a otvorený internet. “Články Wikipédie sú neutrálne, ale jej existencia nie je,“ dodali autori stránky wikimediafoundation.org.

Celé vyjadrenie Wikipédie:

Vážení čitatelia,

26. marca 2019 bude Európsky parlament hlasovať o prijatí návrhu smernice Európskeho parlamentu a rady o autorskom práve na jednotnom digitálnom trhu, voči ktorej sa postavila odborná i občianska spoločnosť, ako aj niektoré členské štáty EÚ.

Od roku 2013 v Európskej únii (EÚ) prebieha diskusia o potrebe reformy autorského práva, ktorá by zodpovedala potrebám digitálneho veku. Európske pobočky Nadácie Wikimedia do tejto diskusie prispeli realizovateľnými návrhmi, ako napr. rozšírenie slobody panorámy po celej EÚ a ochrana voľných diel, ktorá by bola prínosom pre autorov aj verejnosť.

Rada Európskej únie spolu so zástupcami Európskeho parlamentu 13. februára 2019 schválila návrh smernice vrátane kontroverzných článkov 11 a 13, pri ktorých hrozí, že obmedzia používateľov internetu predbežným filtrovaním obsahu a zvýšia bariéru pre vstup novej konkurencie do sféry vyhľadávania a prezentácie spravodajského obsahu. Tak závažné zmeny môžu v konečnom dôsledku uškodiť nášmu cieľu – tvorbe a neustálemu vylepšovaniu najväčšej slovenskej encyklopédie.

Pretože ide o poslednú šancu, ako zabrániť prijatiu tejto smernice, rozhodli sme sa spolu s komunitou nemeckej a českej Wikipédie 21. marca 2019 na 24 hodín prerušiť prevádzku slovenskej Wikipédie.

Veríme, že Európska únia potrebuje skutočne moderné autorské právo bez kontroverzných opatrení s nepredvídateľnými následkami pre internet.

Vyzývame všetkých poslancov a poslankyne Európskeho parlamentu, aby súčasný návrh smernice odmietli a vyslovili sa za skutočne moderné autorské právo.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Europoslanci chcú zabitie Chovanca dotiahnuť do europarlamentu. Podľa Korčoka ešte nevieme, či bude do vyšetrovacieho tímu zapojený aj slovenský expert

Podľa slov ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka ešte nevieme, či bude do …