Domov / POLITIKA / Srbsko a Kosovo si pripomenuli 20. výročie začiatku intervencie NATO
Vucic
Aleksandar Vučić. PHOTO: © European Union- EP.

Srbsko a Kosovo si pripomenuli 20. výročie začiatku intervencie NATO

BELEHRAD / Srbsko si 24. marca pripomína dvadsiate výročie začiatku leteckých útokov NATO, ktoré donútili v roku 1999 Belehrad k stiahnutiu jeho jednotiek z vtedajšej srbskej provincie Kosovo.

Tieto udalosti ukončili konflikt s viac ako 13 000 mŕtvymi a stáli na začiatku cesty k nezávislosti. Hlavné spomienkové zhromaždenie sa v Srbsku konalo v meste Niš a zúčastnili sa ho aj prezident Aleksandar Vučić a premiérka Ana Brnabičová.

Ceremónie ako pripomienka začiatku “agresie NATO” sa konali aj v ďalších srbských mestách ako Belehrad a Nový Sad. V meste Niš začala ceremónia o ôsmej hodine večer, kedy sa rozozvučala poplašná siréna protilietadlovej obrany.

Prezident Vučić v prejave zdôraznil, že Srbsko nikdy nezabudne na svoje obete. “Áno, bol to zločin,” prehlásil o zásahu Severoatlantickej aliancie. “A nikto nebol za tieto zločiny hnaný k zodpovednosti. Srbský civilisti, naše deti, boli povoleným cieľom agresie NATO,” prehlásil Vučić a zdôrazni, že sa Srbsko nebojí “nazývať veci pravými menami”.

Nepriateľské nálady voči NATO v Srbsku pretrvávajú, konštatuje agentúra AP, aj napriek tomu sa krajina snaží o prijatie do Európskej únie. Vučić zopakoval, že sa Srbsko chce zapojiť do západnej vojenskej aliancie.

“Potrebujeme dobrý a korektný vzťah s NATO, aby sa Srbsko už nikdy nedostalo do takej pozície, ako v roku 1999. Zároveň je ale dôležité nikdy nezabudnúť na zločiny, ktoré boli páchané na našich ľuďoch a deťoch,” dodal prezident.

Bilancia civilných obetí jedenástich týždňov aliančného bombardovania nikdy oficiálne nestanovili, pripomenula agentúra AFP. Údaje sa rôznia. Mimovládna organizácia Human RIghts Watch hovorí o 500 obetiach, srbskí činitelia o 2 500.

Srbskí podporovatelia krajnej pravice v nedeľu v Belehrade pálili vlajky NATO a EÚ ako prejav odsúdenia 78 dní trvajúceho bombardovania, ktoré ukončilo srbskú vládu na území Kosova, ktoré mnohí považujú za historickú kolísku srbského štátu.

Viac..  PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä ochranu biodiverzity a ombudsmana EÚ

Kosovský premiér Ramush Haradinaj prehlásil, že zásah NATO bol “intervenciou proti Miloševičovej genocídnej akcii proti ľudu Kosova.”

“Ľud Kosova bude vždy opakovať svoju hlbokú vďačnosť” za operáciu, ktorá ” zachránila tisíce životov a ktorá nám dala možnosť žiť v miery a slobode,” napísal podľa agentúry AFP na svojom profile na twitteri.

Trvalý mier a stabilita regiónu

Niekoľko západných ambasád v Belehrade v nedeľu vydalo spoločné kondolenčné prehlásenie za obeti bombardovania. Zaznel v ňom prísľub, že budú “ešte intenzívnejšie pracovať, aby prispeli k trvalému mieru a stabilite regiónu.”

“Pripomíname si 24. marec ako deň zlyhania diplomacie a vyjadrujeme svoju úprimnú ľútosť za straty civilných životov behom udalostí roku 1999,” citovala z prehlásenia agentúra AP.

Letecká operácia – prvá bojová misia NATO proti suverénnemu štátu, do ktorej sa poprvýkrát od konca druhej svetovej vojny zapojilo aj Nemecko – nakoniec prinútila srbského prezidenta Slobodana Miloševiča pristúpiť na podmienky medzinárodného plánu pre Kosovo. Ten počítal s odsunom srbských síl z provincie a s prítomnosťou medzinárodných mierových jednotiek v oblasti.

Po skončení bojových operácií v lete 1999 síce Kosovo zostalo formálne súčasťou Zväzovej republiky Juhoslávie a neskôr už samostatného Srbska. Fakticky však bolo medzinárodným protektorátom pod kontrolou vojenskej misie KFOR a tamojšej civilnej správy OSN v Kosove (UNMIK). Vo februári 2008 Kosovo vyhlásilo nezávislosť, Srbsko ale odtrhnutie južnej provincie nikdy neprijalo. V poslednej dobe obe strany stále častejšie zasadajú k rokovaciemu stolu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

charta zakladnych prav

Európska charta základných práv: Viete aké práva garantuje?

Európska charta základných práv mala prvého decembra presne desať rokov. Prečo ju potrebujeme a aké …