elektrina
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

EÚ chce posilniť spotrebiteľské práva na trhu s elektrinou

EÚ reformuje trh s elektrinou. Každý tak bude mať možnosť porovnať ceny na internete, bezplatne zmeniť dodávateľa a mať doma inteligentné merače spotreby. 

Európsky parlament bude tento týždeň rokovať a hlasovať o nových pravidlách, ktoré by mali posilniť vaše spotrebiteľské práva na trhu s elektrinou. Ide o súčasť širšej reformy a legislatívneho balíka o čistej energii.

Výroba vlastnej energie a jej predaj

Jednotlivci alebo miestne komunity sa budú môcť aktívne zúčastňovať na trhu s elektrinou. Nové pravidlá uľahčia život tým, ktorí si elektrinu vyrábajú sami a ktorí by jej nadbytok chceli predať ďalej.

Zmeniť dodávateľa elektriny bude ľahšie

Aj zmena dodávateľa by mala byť jednoduchšia a rýchlejšia. Dodávateľa bude možné zmeniť do troch týždňov. Do roku 2026 by ste mali zmenu dodávateľa vybaviť do 24 hodín a to bez dodatočných poplatkov. Výnimkou bude situácia, keby ste chceli ukončiť zmluvu na dobu určitú pred vypršaním jej platnosti. V tomto prípade budú musieť byť poplatky primerané a nie vyššie ako priama finančná strata pre dodávateľa.

Web stránky na porovnávanie cien pre všetkých

Predtým, ako zmeníte dodávateľa, však musíte vedieť, čo je pre vás najvýhodnejšie. V niektorých štátoch EÚ vrátane Slovenska už existujú online portály na porovnanie cien energie, no nie všade je tomu tak. Poslanci preto požadujú, aby v každej členskej krajine existoval aspoň jeden porovnávací web spĺňajúci minimálne štandardy. Na Slovensku si môžete ceny energií porovnať napríklad na webe Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Nezabudnite, že podľa súčasných pravidiel máte možnosť odstúpiť od novej zmluvy počas prvých dvoch týždňov za podmienky, ak ste ju uzavreli online alebo telefonicky.

Prehľadné faktúry za elektrinu

Mnoho ľudí sa nevyzná vo faktúrach za elektrinu, niektoré detaily im nie sú jasné. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Európskej komisie. Nová legislatíva preto ukladá elektrárňam povinnosť faktúry zjednodušiť tak, aby im rozumel každý bežný občan.

Viac..  Komisia zvažuje poskytnutie pomoci v oblasti produkcie polovodičov

Jednoduchšie sledovanie vašej spotreby

Odberatelia budú mať možnosť požiadať si o inteligentný merač, ktorý ukazuje spotrebu energie a jej cenu v reálnom čase a bude sa dať čítať i na diaľku. Nainštalovať by vám ho mali za spravodlivých podmienok do štyroch mesiacov od podania žiadosti. Za zavádzanie týchto meračov budú zodpovedné členské štáty, nebudú však povinné financovať ich inštaláciu v prípade, ak náklady budú prevyšovať výnosy.

Nové pravidlá počítajú aj so zmluvami s dynamickým určovaním cien elektriny, vďaka ktorým budete môcť svoju spotrebu prispôsobiť podľa vašich nákladov v reálnom čase.

Ochrana zraniteľných spotrebiteľov

Členské štáty budú povinné podniknúť konkrétne kroky na pomoc domácnostiam, ktoré si nemôžu elektrinu finančne dovoliť. Môže ísť napríklad o benefity poskytované prostredníctvom systémov sociálneho zabezpečenia.

Lepšia pripravenosť v prípade výpadkov dodávok

Nové pravidlá majú taktiež posilniť spoluprácu členských štátov v prípade energetickej krízy, posilniť hospodársku súťaž na trhu a uľahčiť prechod k ekologickejším zdrojom energie, ktoré sú často menej predvídateľné.

O nových pravidlách sa bude v pléne rokovať v pondelok večer a hlasovať v utorok. Potom, ako smernicu formálne prijme parlament i Rada ministrov, budú mať členské štáty čas do 31. decembra 2020 na jej zapracovanie do svojho národného právneho poriadku.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Európska komisia

Únia odložila najbližšie kolo rokovaní s Austráliou o voľnom obchode

Najbližšie naplánované kolo rokovaní medzi Európskou úniou (EÚ) a Austráliou o voľnom obchode Brusel odložil. …