Domov / ĽUDIA / Jana Žitňanská v Štrasburgu predstavila mladých slovenských výtvarníkov s autizmom
Zitnanska
Jana Žitňanská a Syed Kamall. PHOTO: ©ECR.

Jana Žitňanská v Štrasburgu predstavila mladých slovenských výtvarníkov s autizmom

zitnanska
PHOTO: ©ECR.

Vzhľadom na blížiaci sa Svetový deň povedomia o autizme, ktorý bude 2. apríla, zorganizovala europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA, EKR) v budove Európskeho parlamentu v Štrasburgu výstavu Náš modrý vesmír, na ktorej sa predstavilo 9 mladých slovenských umelcov z Bratislavy, Levíc a Banskej Bystrice, ktorí hoci každý z nich je iný a má iný štýl kreslenia či maľovania, majú jednu vec spoločnú. Všetkým bola diagnostikovaná porucha autistického spektra, známa ako autizmus.

Autisti čelia v každodennom živote mnohým výzvam. Aby mohli žiť kvalitnejšie, potrebujú špeciálny prístup, starostlivosť a vzdelávanie. Jednou z foriem liečby, ktorá sa v posledných rokoch stále viac rozširuje, je art terapia. Art terapia je jedinečná svojou schopnosťou premeniť autistické správanie v niečo produktívne a kreatívne. Umenie stimuluje mozog a trénuje ich sústredenosť a trpezlivosť. Pre autistov je zároveň pomôckou k vyjadreniu pocitov, potrieb a pohľadu na život. Ľudia s autizmom vnímajú svet okolo seba cez vizuály. Aj preto je art terapia v dosahovaní pozitívnych zmien tak úspešná. Je pre nich príjemným komunikačným nástrojom, no zároveň ponúka relax a uvoľnenie.

Viac..  Už v pondelok začnú vypočutia komisárov. Maroš Šefčovič predstúpi pred europoslancov ako úplne prvý
Zitnanska
PHOTO: ©ECR.

Porucha autistického spektra spôsobuje, že jej nositelia vnímajú svet inak. Keďže viacerí z nich sú neverbálni, práve výtvarné umenie je spôsob, ako môžu vyjadriť svoje pocity, potreby a pohľad na život. Ich umenie je ale zároveň aj pre nás spôsobom, ako ich lepšie pochopiť, ale aj ako vidieť svet pestrejší, rozmanitejší. Táto výstava je preto skvelou príležitosťou pozrieť sa na svet ich očami,” uviedla na úvod výstavy europoslankyňa Jana Žitňanská.

Umelcom a ich sprievodu sa prihovoril aj predseda frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov Sayed Kamall, ktorý aj na základe vlastných skúseností vyzdvihol pracovné kvality ľudí s autizmom. Na výstave sa zúčastnila aj eurokomisárka Věra Jourová, Stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri Rade Európy Marek Eštok, ako aj europoslanci z rôznych členských krajín.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Bilcik

Vladimír Bilčík: Pracujme na európskej, nie tureckej zóne stability

Invázia Turecka do severovýchodnej Sýrie ohrozuje stabilitu celého regiónu. Dodáva silu tým, ktorí chcú obnoviť …