Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union- EP.

Ivan Štefanec: Európsky parlament vyzval slovenskú vládu na zlepšenie stavu právneho štátu

Európsky parlament prijal Rezolúciu o situácii v oblasti právneho štátu na Slovensku a na Malte. Vyzval v nej slovenskú vládu, aby zabezpečila odpojenie orgánov verejnej moci od politických vplyvov a vytvorila podmienky pre riadne vyšetrenie nielen vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj všetkých podozrení na ktorých Ján Kuciak pracoval. Rezolúciu podporil aj europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).  

“Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a následné vyšetrovanie naplno odhalili, že na Slovensku nefungujú základné demokratické a kontrolné mechanizmy. Štátne orgány, ktoré by mali byť nezávislé podliehajú vplyvom politikov a finančných skupín, policajné vyšetrovania sú manipulované osobami, voči ktorým sú vedené a vláda nedokáže ochrániť novinárov pred vyhrážkami zločincov. V Rezolúcii, ktorá bola dnes prijatá, sme vyzvali na obnovenie dôvery občanov v štát a jeho inštitúcie a na to, aby slovenská vláda konečne odstrihla zločinecké skupiny od vplyvu na veci verejné. Do budúcnosti by sa tiež mali pri vyšetrovaní zločinov súvisiacich s rozkrádaním európskych zdrojov viac zapájať agentúry Európskej únie. Ako sme videli, bola to najmä medzinárodná spolupráca, na ktorú sme v Európskom parlamente tlačili, čo najviac pomohlo pri objasnení vraždy Ján Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Táto smutná skúsenosť by nás mala poučiť a pohnúť k spoločnému boju proti organizovanému zločinu.” 

Viac..  AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sviatlana Cichanovská v europarlamente: Európa musí aktívnejšie čeliť autokracii

Vedúca predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v stredu počas svojho prejavu na pôde Európskeho parlamentu …