Sulik
Europoslanec a predseda SaS Richard Sulík. PHOTO: © European Union- EP.

Richard Sulík o reforme autorských práv: Sloboda internetu výrazne utrpela

ŠTRASBURG / Sloboda na internete sa mení. Tvrdia to mnohí europoslanci, keďže plénom len tesne prešla nová reforma autorských práv. Kým zástancovia o nej hovoria ako o prispôsobení sa dobe, kritici ju označujú za cenzúru internetu.

Europoslanci sa opäť vrátili k téme reformy autorského práva. Pokúsili sa zmeniť návrh, aby z nej vypadli dva sporné články. Tie hovoria o tom, že predmetom autorských práv je úplne všetko, okrem veľmi krátkych úryvkov.

Druhý článok zase prenáša zodpovednosť za kradnutý obsah na prevádzkovateľa. Čiže ak niekto uverejní skopírovaný obsah v blogu na nejakom portáli, zodpovedný bude daný portál, čo je podľa kritikov veľmi prísne a iba veľmi ťažko sa to bude dať ustriehnuť. Zodpovedný bude teda blogger, ale portál, na ktorý ho umiestni. “Čo asi znamená, ako keby sme preniesli zodpovednosť za to, že auto nie je kradnuté na prevádzkovateľa parkoviska,” hovorí europoslanec Richard Sulík.

Viac..  Lídri únie sa chystajú ubezpečiť západný Balkán o perspektíve vstupu do bloku

Podľa zástancov reformy ale prenesenie zodpovednosti na internetové platformy zvýši šance majiteľov autorských práv, hudobníkov, umelcov, či scenáristov, ale aj vydavateľov a novinárov na získanie spravodlivej licenčnej dohody. Tým sa vytvorí priestor na to, aby autori dostali za svoje diela aj skutočne zaplatené. Členské krajiny tak majú teraz dva roky na to, aby túto reformu prevzali a zapracovali do svojej legislatívy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

internet

Kódex správania EÚ proti nenávistným prejavom na internete: výsledky sú dobré, ale pokrok sa spomaľuje

Európska komisia zverejnila výsledky svojho šiesteho hodnotenia kódexu správania pre boj proti nezákonným nenávistným prejavom …