PET flaše
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Podpora zálohovania PET fliaš spojila široké spektrum spoločnosti, vláde adresovali výzvu

BRATISLAVA – Ochranárov, samosprávy, lesníkov, poľnohospodárov, rybárov, poľovníkov aj turistov spojila podpora čo najskoršieho zavedenia zálohovania PET fliaš a plechoviek na Slovensku. Vyše 15 organizácií a zväzov s členskou základňou niekoľko stotisíc aktívnych členov adresovalo výzvu ministrovi životného prostredia Lászlóovi Sólymosovi a predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, aby vláda bezodkladne zaviedla systém zálohovania.

Zároveň vyzvali výrobcov nápojov, obchodníkov či predajcov k plnej súčinnosti pri zavádzaní zálohovania na Slovensku, ktoré je vo verejnom záujme. Informoval o tom Daniel Lešinský z Centra pre trvalo-udržateľné alternatívy (CEPTA).

„Účinnosť zálohových systémov dosahuje v niektorých krajinách EÚ až 98 percent, stojí jeden až dva centy na fľašu nápoja, zlepší recykláciu, ochráni ekosystémy i parky, takže neexistuje žiadny racionálny dôvod, prečo zálohovanie nezaviesť a ďalej prenášať tieto náklady na prírodu či samosprávy a dobrovoľníkov, ktorí ju musia každoročne čistiť,“ zdôraznil Lešinský. Výzva definuje osem kľúčových argumentov podporujúcich zálohovanie. Najdôležitejším je obrovské množstvo PET fliaš odhodených v prírode. „Okolo analyzovaných úsekov ciest bolo nameraných priemerne až 600 litrov PET fliaš na každý kilometer,“ uvádza sa vo výzve. Ďalším argumentom je, že zálohovanie bežne dosahuje účinnosť zberu vyše 90 percent, v Nemecku až 98,5 percenta. „Znamená to, že takmer žiadne fľaše a plechovky už nekončia mimo systému – v zmesovom odpade alebo v prírode,“ píšu signatári.

PET fľaše predstavujú čistý materiál na plnohodnotnú recykláciu, čo otvára nové možnosti v rozvoji recyklačného priemyslu na Slovensku. Pri zálohovaní sa uplatní spravodlivý princíp „znečisťovateľ platí“. „Ak niekto chce nápoj v PET fľaši, považujeme za spravodlivé, že si priplatí približne jeden cent na fľašu za prevádzku systému, ktorý zabezpečí, že obal neskončí v životnom prostredí, ale bude zrecyklovaný,“ uvádza výzva. Znížia sa tiež náklady spojené s čistením prostredia. Podľa odhadov mestá a obce zavedením zálohovania usporia až 1,2 až 2,7 milióna eur ročne. “Dnes sa náklady spojené so zberom a likvidáciou nezákonne pohodených obalov hradia z vrecka všetkých daňových poplatníkov, teda aj tých, čo si nápoje v PET fľašiach a plechovkách nekupujú,“ konštatujú signatári. Ďalším argumentom je, že zálohovaním PET fliaš sa uvoľní zberová kapacita pre iné plastové odpady.

Viac..  M. Beňová: Nastavenie klimatických politík musí zohľadňovať reálne možnosti

Ministra Sólymosa výzva potešila. Na sociálnej sieti konštatoval, že práca envirorezortu na zavedení systému zálohovania „spája krajinu“. Minister privítal, že výzvu vláde zaslali rôzne združenia. „Od samospráv, rybárov, turistov, neziskoviek, ochranárov, poľovníkov, vlastníkov lesov po ekologických poľnohospodárov a ďalších,“ konštatoval.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …