brexit
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Brexit: Ani európski ministri nevedia, kedy Briti odídu

BRATISLAVA – Ani európski ministri pre európske záležitosti s istotou nevedia, kedy odíde Veľká Británia z Európskej únie. Zatiaľ čo írsky minister pre zahraničné veci Simon Coveney pred dnešným zasadnutím Rady pre všeobecné záležitosti povedal, že brexit sa môže stať aj tento piatok, jeho luxemburský kolega Jean Asselborn to vylúčil.

V stredu sa v Bruseli stretávajú lídri EÚ, aby rozhodli o tom, či dajú Spojenému kráľovstvu ďalší čas na vyriešenie situácie s brexitom. Pôvodne mali ostrovy európsky klub opustiť 29. marca. Momentálne platí, že v piatok 12. apríla by mal byť tvrdý brexit. Ak by britskí poslanci schválili vyrokovanú dohodu o odchode, odišli by 22. mája. Túto dohodu však už trikrát odmietli. Britská premiérka Theresa Mayová najnovšie žiada čas do 30. júna. Slovensko na zasadnutí ministrov zastupuje štátny tajomník MZV František Ružička.

“Robíme všetko, čo môžeme, aby sme sa vyhli tvrdému brexitu,” povedal pre novinárov Asselborn. Na otázku, či Británia odíde už tento piatok, odpovedal záporne. Takisto podľa neho neodídu ani 22. mája. “Počkajme si. Ale určite to nebude v piatok,” odpovedal luxemburský minister.

Írsky minister Simon Coveney dúfa, že do mimoriadneho summitu, ktorý sa začína v stredu podvečer, bude už mnoho vecí jasnejších. Je podľa neho zrejmé, že sa zmenila aj situácia vo Veľkej Británii, keďže Mayová začala vyjednávať s opozičnými labouristami. Premiér a prezidenti EÚ sú podľa neho otvorení ďalšiemu predĺženiu, chcú ale vidieť jasný plán, ako chce Londýn využiť ďalší čas. Podľa neho odchod bez dohody by bol pre každého prehrou a bolo by to obrovským zlyhaním politiky.

Britská premiérka dnes letí do Berlína a Paríža. Práve Francúzi razia spomedzi európskej dvadsaťsedmičky tvrdý postoj k Británii a nechcú im neustále ustupovať. Na otázku, či je francúzsky prezident Emmanuel Macron “zlý policajt” a nemecká kancelárka Angela Merkelová “dobrá policajtka”, nová francúzska ministerka pre európske záležitosti Amélie de Montchalin neodpovedala. Paríž podľa nej zaujíma, na čo potrebuje Británia ďalší čas, akú úlohu chce počas tohto obdobia zohrávať a ako by jej ďalšie zotrvanie ovplyvnilo európske reformy, ktoré Francúzsko presadzuje. Jej nemecký partner Michael Roth na otázku, či Mayovú čaká v Berlíne vrúcne privítanie, povedal, že jeho nemeckí kolegovia, a obzvlášť kancelárka Merkelová, sú vždy slušní. Pri rokovaniach o brexite za najdôležitejšiu považuje jednotu.

Viac..  Londýn žiada Európsku úniu o zmenu postbrexitovej dohody

Britský parlament schválil zákon, ktorý má zaistiť, že krajina neopustí Európsku úniu bez dohody. Legislatíva núti vládu požiadať úniu o odklad brexitu, ktorý má byť už v piatok 12. apríla. Premiérka Theresa Mayová sa k tomuto kroku už zaviazala, avšak mnohí zákonodarcovia vláde nedôverujú a žiadali poistku. Dnes bude britský parlament rokovať o tom, o aký dlhý odklad požiadať. Mayová momentálne chce, aby krajina opustila úniu do 30. júna. Stále však hrozí aj brexit bez dohody, pokiaľ európski lídri odklad odmietnu schváliť. Predseda Európskej rady navrhol, aby im umožnili flexibilný odklad na jeden rok.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk


O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Úplne zaočkovaní cestujúci z EÚ a Spojených štátov sa pri ceste do Británie vyhnú karanténe

Cestujúci z Európskej únie (EÚ) a Spojených štátov, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu, už …