Striedava starostlivost - ukazka z filmu - zdroj Artkino za zrkadlom
Striedavá starostlivosť - ukážka z filmu. Zdroj: Artkino za zrkadlom.

Diskutovať o násilí v rodinách netreba iba vo filme, ale najmä naživo

Marcova diskusia s odbornickami KIT-u v Nitre - zdroj ADRA Slovensko.
Marcová diskusia s odborníčkami KIT-u v Nitre. Zdroj: ADRA Slovensko.

Členky Krízového intervenčného tímu (KIT) organizácie ADRA Slovensko sa snažia hovoriť nahlas o domácom násilí aj sexuálnom obťažovaní, a hlavne o tom – ako mu predchádzať a ako pomáhať obetiam násilných vzťahov. Organizujú vzdelávacie podujatia, prednášky a diskusie. Ďalšia takáto diskusia s odborníčkami KIT-u prebehne v druhej polovici apríla v Bratislave spolu s projekciou oceňovaného filmu ‘Striedavá starostlivosť’.

Podľa údajov Európskej komisie sa v krajinách EÚ stáva každá tretia žena obeťou fyzického alebo sexuálneho násilia po dovŕšení veku pätnástich rokov, viac ako polovica žien zažila sexuálne obťažovanie. Počet zabitých obetí domáceho násilia narástol v roku 2018 na trinásť. Aj tieto alarmujúce štatistiky viedli v mimovládnej organizácii ADRA Slovensku ku vzniku Krízového intervenčného tímu (KIT).

Pracovníčky KIT-u sa venujú krízovej intervencii, sociálnej rehabilitácii a adaptácii klientov a klientiek, ktorí zažili alebo zažívajú domáce násilie. Nezabúdajú však ani na advokáciu a tiež potrebnú prevenciu. Od začiatku roka majú za sebou už päť prednášok a diskusií pre rôzne cieľové skupiny v rámci Slovenska. Na najbližšie takéto podujatie vás ADRA Slovensko pozýva 18. apríla o 18ej do petržalského Artkina za zrkadlom, pričom tentoraz pôjde o projekciu francúzskeho filmu ‚Striedavá starostlivosť‘ (Jusqu᾿à la garde, 2017, 93 min) spolu s následovnou diskusiou s právničkou a sociálnou pracovníčkou ADRA KIT-u. Tie sa už dva roky snažia komplexne pomáhať desiatkam obetí domáceho násilia a sexuálneho zneužívania na Slovensku.

Daniela Borzová, právnička a zakladateľka KIT-u, vysvetľuje, prečo je dôležité o násilí hovoriť nahlas: „Domáce násilie je, bohužiaľ, súčasťou našej spoločnosti. Avšak stále v ľuďoch prevláda strach hovoriť o tom nahlas. Obeť, tretie osoby či štát k tomu vedú k tomu rôzne dôvody, no je nevyhnutné pochopiť, že práve takýmto mlčaním sa obeti nedokáže pomôcť.”

Francuzsku snimku Striedava starostlivost mozno vidiet 18. aprila - zdroj Artkino za zrkadlom
Francúzsku snímku Striedavá starostlivosť možno vidieť 18. apríla. Zdroj: Artkino za zrkadlom.

Práve snímka ‘Striedavá starostlivosť‘ ukazuje, že domáce násilie nie je jednoduché; že to nie je niečo, čo príde a odíde. Počas sledovania filmu pochopíte to, čo sa snažia ľuďom vysvetliť aj členky KIT-u, že „človek, ktorý svoju obeť ohrozuje, ju nechce nechať len tak odísť. Ak má zneužívaná osoba naviac s násilníkom dieťa, to sa stáva jeho najväčšou zbraňou. A počas boja o opatrovníctvo nemusí sudkyňa rozhodnúť v prospech nenásilného rodiča.“ Do slovenských kín film priniesla ASFK, a hoci je to sociálna dráma na ťažkú tému, je treba ju vidieť.

Viac..  Súťaž pre stredoškolákov: Projekt Create & Govern víťazom Ceny Karola Veľkého pre mládež 2021

Pracovníčky organizácie ADRA Slovensko v rámci Krízového intervenčného tímu (KIT) aktuálne poskytujú komplexné právne a psycho-sociálne služby skoro štyrom desiatkam osôb s cieľom pomôcť im: vystúpiť z kruhu manipulácie v násilnom zväzku a začať žiť nový dôstojný život. Diskusie o varovných signáloch násilných vzťahov a o spôsoboch riešenia, a tiež predchádzania násiliu v rodinách patria medzi jeho osvetové aktivity. Viac o činnosti KIT-u TU.

Autor: PhDr. et RNDr. Boba Markovič Baluchová, PhD.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …