mlieko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Slovenské mliečne výrobky by sa mohli dostať na čínsky trh do dvoch mesiacov

BRATISLAVA/DUBROVNÍK / Úloha vlády pri uvádzaní slovenských mliečnych výrobkov na čínsky trh sa teraz podľa premiéra Petra Pellegriniho končí, na rade sú slovenskí potravinári. Mliekari začnú po viac ako päť rokov trvajúcich aktivitách vyvážať mlieko a mliečne výrobky do Číny.

Tento dlhodobý proces sa zavŕšil v piatok v Dubrovníku podpisom protokolu medzi Štátnou veterinárnou a potravinou správou SR (ŠVPS) a Generálnou administratívou colnej správy Čínskej ľudovej republiky.

“Už dnes sa dá povedať, že sa cesta slovenským mliekarom na čínsky trh plne otvorí. Zostáva len certifikovať jednotlivé mliekarne a dať ich na zoznam. Kontrolu bude na základe čínskeho auditu na Slovensku vykonávať ŠVPS. Subjekty scertifikujeme veľmi rýchlo, túto vec vieme stihnúť do dvoch mesiacov. Potom to už bude len o dohadovaní ceny medzi jednotlivými obchodníkmi,” uviedol po podpise protokolu generálny riaditeľ ŠVPS Jozef Bíreš.

Záujem slovenských mliekarenských závodov o vývoz do Číny bol, preto ŠVPS celý tento administratívny proces robila. “Teraz je len na našich mliekaroch, či si dokážu uzavrieť a zrealizovať svoje obchody aj do Číny. Naši výrobcovia si budú musieť naplánovať svoje výrobné kapacity, pretože pri Číne ide o naozaj veľké množstvá mlieka. Tento podpísaný protokol totiž nerieši otázku množstiev mlieka, ale jeho zdravotnú bezpečnosť a kvalitu,” pokračoval Bíreš.

Premiér Peter Pellegrini po podpise protokolu uviedol, že je veľmi rád, že sa po mnohých rokoch negociácií celý administratívny proces ukončil a Slovensko sa dostalo k finálnemu výsledku. “Teraz sa úloha vlády končí a je to už len na našich potravinároch, aby začali ponúkať svoje produkty na čínskom trhu a presadili sa. Ak sa budeme prezentovať na čínskom trhu kvalitou, tak sa aj presadíme,”povedal v Dubrovníku Peter Pellegrini.

Slovensko sa tak pripojí ku krajinám EÚ, ktoré vyvážajú na čínsky trh mlieko a mliečne výrobky. V roku 2012 bol podiel vývozu do Číny v tomto segmente na úrovni 400 miliónov eur. Podľa posledných zverejnených štatistík za rok 2017 exportovali krajiny EÚ do Číny mlieko a mliečne výrobky už v objeme 1,3 mld. eur. Na tomto objeme majú až 66-percentný podiel traja najväčší európski vývozcovia – Francúzsko, Nemecko a Holandsko. Vývoz do Číny pritom naberá na sile. “Máme potenciál na to, aby sa v tomto priestore presadili aj Slováci. Konkrétne jedenásť našich mliekarní je pripravených ponúkať slovenské mlieko a mliečne výrobky na tomto ázijskom trhu,” reagoval na podpis protokolu prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.

Viac..  Záujem Slovákov o elektromobily rastie pomalšie ako vo väčšine iných krajín Európskej únie

Slovenskí mliekari dostali podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) už aj pozvánku na veľkú medzinárodnú výstavu v Šanghaji, ktorá sa uskutoční v novembri. Počas nej chcú získať konkrétnych obchodných partnerov na vývoz mliečnych potravín. “Vítame prísľub agrorezortu SR, že sa bude chcieť maximálne možnou výškou finančne podieľať na účasti slovenských mliekarní na výstave v Šanghaji. Záujem o účasť na tomto veľtrhu má sedem firiem,” dodal Voskár. Rozbehnutím vývozu slovenského mlieka a mliečnych výrobkov do Číny sa podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, ktorej je Slovenský mliekarenský zväz členom, otvára možnosť ako znížiť extrémne vysoké pasívne saldo zahraničného obchodu SR s agropotravinárskymi výrobkami.

V chorvátskom Dubrovníku sa v dňoch 11. a 12. apríla konal samit 16 krajín CEEC (krajiny strednej a východnej Európy) s Čínou. Do iniciatívy 16 + 1 okrem Číny patria Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko a päť západobalkánskych krajín – Albánsko, Bosna a Hercegovina, Republika Severné Macedónsko, Čierna Hora a Srbsko. Doteraz sa konalo sedem spoločných samitov, a to vo Varšave, Bukurešti, Belehrade, Suzhou, Rige, Budapešti a Sofii.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Španielsko zaradilo Bratislavský kraj a východ Slovenska medzi oblasti s vysokým rizikom nákazy

Španielsko zaradilo Slovensko do zoznamu štátov s vysokým rizikom nákazy. Medzi problematické oblasti zaradil východné …