paradajky
Ilustračné PHOTO: © European Union.-EP

Drahší kečup, aj tak sa môže prejaviť obchodná vojna medzi USA a EÚ

BRUSEL / Nové európske colné tarify na americké výrobky môžu znamenať zdraženie kečupu, syrov či výrobkov z rýb. Dôvodom je vládna podpora Boeingu. Únia zverejnila zoznam amerických produktov v hodnote okolo 20 miliárd dolárov. Podobný krok už urobila vláda prezidenta Trumpa, ktorá minulý týždeň pre štátnu podporu Airbusu pohrozila clami na európske produkty v hodnote 11 miliárd dolárov.

Európska únia zdôraznila, že sa chce vyhnúť ďalšiemu stupňovaniu nezhôd. Hlavná úradníčka únie v obchodných záležitostiach Cecilia Malmström vyhlásila: “Musíme pripraviť protiopatrenia pre prípad, že nebude iná možnosť, stále však verím, že zvíťazí dialóg.

Do istej miery ide najmä o politické nezhody, samotný prípadný ekonomický dopad je menej závažný. Hlavný ekonóm banky Berenberg Holger Schmieding napríklad vraví, že americké a európske opatrenia “by globálnej ekonomike veľmi neuškodili.”

Hádky ohľadne štátnej podpory výrobcov lietadiel trvajú už viac ako 15 rokov. EÚ v roku 2004 tvrdila, že Boeing získal v rokoch 1989 až 2006 až 19 miliárd dolárov neoprávnenej podpory od federálnej a štátnych vlád. Americká vláda z niečoho podobného obviňuje Airbus. A Svetová zdravotnícka organizácia už priklepla rozhodnutia v prospech oboch strán, čo zdôrazňuje zložitosť témy.

Viac..  Budúcnosť Európy je vo Vašich rukách – Vyjadrite svoj názor

Hádky o podpore výrobcov lietadiel podľa portálu CNN vraj nesúvisia s ďalšími obchodnými nezhodami.Prichádzajú však v mimoriadne napätej chvíli v transatlantických vzťahoch. Únia v pondelok súhlasila s novuzačatím rokovaní s USA, napriek silnému nesúhlasu francúzskeho prezidenta Macrona. Prípadné rokovania nebudú jednoduché: EÚ odmieta diskutovať o podpore poľnohospodárstva, kým USA to požadujú.

EÚ a USA majú výmenný obchod vo výške viac ako 1 bilión dolárov ročne, do Spojených štátov však smeruje oveľa viac výrobkov ako naopak.

Prezident Trump naďalej zvažuje či uvalí až 25% clá na automobily privážané z EÚ, potom ako USA už uvalili clo na európsku oceľ a hliník.

EÚ odpovedala clami na americký tovar v hodnote 3 miliardy dolárov, čo poznačilo nárast cien motocyklov, pomarančového džúsu, bourbon whisky, arašidového masla, cigariet a džínsov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …