Pellegrini
Peter Pellegrini. PHOTO: © European Union- EP.

V Bratislave rokujú lídri krajín V4. Samit má aj výnimočného hosťa

BRATISLAVA / Prehlbovanie investícií japonských firiem na Slovensku, dohody, ktoré odstraňujú obchodné bariéry medzi krajinami či situácia na kórejskom polostrove boli hlavné témy rokovania slovenského premiéra Petra Pellegriniho a jeho japonského kolegu Šinzóa Abeho. Ten je na prvej návšteve Slovenska.

Obaja premiéri potvrdili po spoločnom rokovaní na Bratislavskom hrade, že na Slovensku pôsobí 63 firiem, ktoré zamestnávajú zhruba 13 tisíc ľudí. „Kvalita investícií japonských firiem na Slovensku sa zvyšuje. Nejde len o výrobné podniky, presúvajú sem aj výskum a inovácie, teda činnosti s vyššou pridanou hodnotou. To ma veľmi teší, keďže Slovensko chce byť modernou, dynamickou krajinou, ktorá výskum, vývoj a inovácie podporuje,“ povedal Pellegrini.

Obchodné vzťahy

Ďalší impulz pre rozvoj obchodných vzťahov podľa oboch premiérov predstavuje zmluva o sociálnom zabezpečení, ktorá vstúpi do platnosti 1. júla. „Očakávame, že zaťaženie firiem sa tým zníži. Nedávno sme sa dozvedeli, že slovenská spoločnosť ESET investuje v Japonsku, vytvárajú tam pobočku. Aj to je spôsob, ako prehĺbiť vzťahy,“ povedal Abe.

Pripomenuli aj dohodu medzi Tokiom a Európskou úniou, ktorá odstraňuje obchodné bariéry. „Vďaka tejto zmluve vznikol priestor, aby 550-miliónový trh, kde sa tvorí tretina svetového HDP, mal lepšie vzťahy s Japonskom. Táto zmluva, ktorá odstraňuje obchodné bariéry, by mohla byť dobrým príkladom aj pre ďalšie krajiny, s ktorými Únia rokuje,“ povedal Pellegrini. Slovenský premiér dal do pozornosti aj program Work and Travel, teda program pracovných dovoleniek. Vďaka tomu sa zvyšuje počet Slovákov, ktorí môžu navštíviť Japonsko a Japoncov, ktorí môžu prísť na Slovensko.

Viac..  Europarlament schválil nový pakt EÚ o migrácii a azyle

Diplomacia

Premiéri sa dotkli aj diplomacie. Hovorili napríklad o situácii v Severnej Kórei, pričom túto tému rozvedú aj na stretnutí s premiérmi Visegrádu. Okrem posilnenia spolupráce v hospodárskej oblasti hovorili aj o rozvoji bilaterálnych vzťahov v oblasti kultúry. Abe dodal, že sa teší na výkony slovenských športovcov na letných olympijských hrách v Tokiu v roku 2020. Pellegrini zase prisľúbil účasť Slovenska na výstave EXPO v Japonsku.

Po bilaterálnom stretnutí Pellegriniho a Abeho nasleduje rokovanie s ďalšími premiérmi krajín Visegrádskej štvorky – českým premiérom Andrejom Babišom, poľským predsedom vlády Mateuszom Morawieckim a ich maďarským kolegom Viktorom Orbánom.

Slovensko spája s Japonskom história, ktorá sa začala v roku 1918 návštevou generála Milana Rastislava Štefánika v tejto krajine. Na budúci rok si krajiny pripomenú 100 rokov od nadviazania vzájomných diplomatických stykov. Stretnutie na Bratislavskom hrade sa koná deň pred summitom EÚ – Japonsko v Bruseli. Japonsko patrí medzí významných partnerov Únie a je členom združenia G20, teda krajín s najväčšími ekonomikami sveta.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

EK schválila Slovensku 20 miliónov eur na podporu podnikov v súvislosti s vojnou na Ukrajine

Európska komisia schválila slovenskú schému vo výške 20 miliónov eur na podporu podnikov pôsobiacich v prvovýrobe …

Consent choices