azyl
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Koľkým žiadostiam o azyl vyhoveli štáty EÚ v roku 2018? Brusel zverejnil presné čísla

BRUSEL / Eurostat zverejnil konkrétne čísla schválených žiadostí o azyl. Okrem toho je jasné aj to, ktorá národnosť získala najviac azylov. Vo všeobecnosti ale treba povedať, že v počte schválených azylov ide o pokles o takmer 40 percent.

Štáty Európskej únie v minulom roku poskytli ochranu pre viac ako 300 000 žiadateľov o azyl, uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. V porovnaní s rokom 2017 ide o pokles takmer o 40 percent. Najväčšiu skupinu medzi tými, kto azyl získal, tvoria občania Sýrie, teda 29 percent celkového počtu. Sýrčania predstavujú najväčšiu skupinu ľudí, ktorá v minulom roku získali azyl v 16 z 28 členských krajín únie.

Celkovo 67 000 ich v minulom roku dostalo ochranu v Nemecku. Je to viac ako počet azylov udelených v celej únii druhej najpočetnejšej skupine, teda Afgáncom. Tých bolo 53 500. Treťou skupinou, ktorá v minulom roku najčastejšie získala azyl boli Iračania.  

Viac..  OSN: Bezpečnostná rada predĺžila mandát mierových síl Európskej únie v Bosne

V roku 2017 podľa Eurostatu získalo v Európskej únii azyl 172 900 Sýrčanov, 99 800 Afgáncov a 63 800 Iračanov. Aj v minulom roku bolo Nemecko krajinou, ktorá udeľovala azyl najčastejšie. S veľkým odstupom nasledovalo Taliansko a Francúzsko.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

simecka

Michal Šimečka: Mrzí ma, že Merkelová nemala na rozdiel od svojich predchodcov víziu toho, kam európsky projekt posunúť

BERLÍN – Nemci musia naďalej pracovať na demokracii a nemali by ju brať ako istotu. …