Domov / KULTÚRA / Oprava Notre Dame je výzva, ktorá presahuje politický mandát, píšu vedci Macronovi
Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. PHOTO: © European Union-EP.

Oprava Notre Dame je výzva, ktorá presahuje politický mandát, píšu vedci Macronovi

PARÍŽ / Takmer 1200 architektov, pamiatkárov i vedcov z celého sveta podpísalo list pre francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Vyzývajú ho k opatrnosti a k zodpovednosti v súvislosti s obnovou parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú nedávno poškodil požiar. List zverejnil francúzsky denník Le Figaro.

Macron po tom ako sa požiar v Notre-Dame podarilo uhasiť sľuboval rekonštruovať chrám do piatich rokov a katedrálu opäť postaviť “ešte krajšiu”. Jeho sľuby ale medzi odborníkmi vzbudili obavy. Vláda totiž pre renováciu katedrály prišla s návrhom zvláštneho zákona, ktorý jej umožní obísť niektoré pravidlá týkajúce sa ochrany pamiatok.

Cieľom sporného opatrenia je podľa francúzskej tlače práce na katedrále urýchliť a uľahčiť. Kritici tvrdia, že obnova by sa tak mohla uponáhľať, renovácia pamiatky podľa nich potrvá najmenej desať rokov. Odborníci v liste Macronovi píšu, že rekonštrukcia katedrály “je výzva, ktorá presahuje všetky politické mandáty aj generácie”. Macrona vyzývajú, aby rozhodnutie o budúcnosti významnej gotickej pamiatky nechal na historikov a na expertov.

Viac..  Filmová sezóna začína. Pozrite si zdarma najznámejšie tituly svetovej kinematografie

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Nicholsonova

Europoslankyňa Nicholsonová sa stala predsedníčkou Výboru EP pre zamestnanosť

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa stala predsedníčkou vo Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci Európskeho parlamentu Len …