Stefanec
Europoslanec Ivan Štefanec. PHOTO: © European Union.-EP.

Ivan Štefanec: Európska únia je pre Slovensko prirodzený priestor

Pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie upozorňuje europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (EPP), že členstvo v tomto zoskupení je pre Slovensko prirodzeným zavŕšením národného emancipačného procesu, ktorý začal už národnými buditeľmi v 19. storočí. Podľa neho je našou povinnosťou voči budúcim generáciám pozíciu Slovenska v Európe posilňovať a nie oslabovať. 

“Generácie našich dejateľov a politikov, počnúc štúrovcami, snívali o tom, že si budeme o svojich veciach rozhodovať sami. Dnes sa to nielenže naplnilo, ale vďaka členstvu v Európskej únii spolurozhodujeme o osude celej Európy. Takúto silnú pozíciu Slováci nikdy vo svojich dejinách nemali. Naša cesta do EÚ bola strastiplnejšia, ako cesta našich susedov, no o to viac by sme si mali vážiť, že sa nám to nakoniec podarilo a môžeme využívať všetky výhody spoločného trhu, meny a otvorených hraníc. Každý, kto si predstavuje pozíciu Slovenska mimo integrovanej Európy, hazarduje s budúcnosťou našich detí a vnúčat. Európsky projekt nie je bez chýb a neustále sa vyvíja. Slovensku by preto malo záležať na tom, akí ľudia o ňom spolurozhodujú a či sú schopní obhájiť naše záujmy aj zoči voči silnejším štátom. Voľby do Európskeho parlamentu, ktoré nás čakajú 25. mája, budú odpoveďou na to, či chceme Európu spolupracujúcich štátov, alebo kontinent rozhádaných národov bez spoločných hodnôt a cieľov.” 

 

Viac..  Ivan Štefanec: Za Európsky parlament sme rokovali s predstaviteľmi OSN v New Yorku

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Sviatlana Cichanovská v europarlamente: Európa musí aktívnejšie čeliť autokracii

Vedúca predstaviteľka bieloruskej opozície Sviatlana Cichanovská v stredu počas svojho prejavu na pôde Európskeho parlamentu …