Domov / EKONOMIKA / Anna Záborská: Slovensko starne, bude potrebovať väčšiu súdržnosť rodín
Zaborska
Europoslankyňa Anna Záborská. PHOTO: © European Union- EP.

Anna Záborská: Slovensko starne, bude potrebovať väčšiu súdržnosť rodín

Podľa Štatistického úradu SR v roku 2018 po prvý raz v histórii žilo na Slovensku viac seniorov, teda obyvateľov na 65 rokov, než mladých do 14 rokov. Na 100 detí tak minulý rok pripadlo 102 seniorov. Očakáva sa, že v ďalších rokoch bude tento vývoj pokračovať a Slovensko bude stále viac starnúť. To bude mať vážne dôsledky pre oblasť dôchodkov, zdravotnej starostlivosti, ale aj pre celú ekonomiku.

„Štátne systémy dôchodkového, sociálneho a zdravotného poistenia budú pod stále väčším tlakom. Dôchodkové sporenie v 2. a 3. pilieri tento tlak môže zmierniť, ale dlhodobo nebude stačiť na pokrytie rastúcich nákladov. Riešením je podpora mladých rodín a zároveň posilnenie rodinnej súdržnosti medzi generáciami,“ uviedla slovenská europoslankyňa a predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská.

Podľa nej štát musí postaviť rodinu do centra svojho záujmu, ak chce zvládnuť dopady starnutia a zároveň vytvoriť predpoklady na zmenu tohto dlhodobého trendu. V prvom rade to znamená nastavenie nových pravidiel na trhu práce. „Rodičia malých detí musia cítiť ako zamestnanci väčšiu stabilitu. Zároveň by žiaden zamestnávateľ nemal vytvárať také pracovné podmienky, v ktorých by sa rodičia museli rozhodovať medzi prácou a rodinou. Zosúladenie pracovného a rodinného života sa musí stať prioritou,“ zdôraznila Záborská, ktorá sa tejto téme venovala aj na pôde Európskeho parlamentu.

Viac..  Nastavili ste si už hodinky? Aké boli príčiny zavedenia letného času?

Kresťanská únia bude podľa Záborskej prichádzať aj s konkrétnymi návrhmi na posilnenie medzigeneračnej solidarity v rodinách. Tá je totiž podľa nej kľúčom k zabezpečeniu dôstojnej staroby.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Moscovici, Dombrovskis

Komisia posúdila návrhy rozpočtových plánov eurozóny. Slovensku hrozí nesúlad s Paktom stability a rastu

Európska komisia dnes predstavila svoje stanoviská k návrhom rozpočtových plánov členských štátov eurozóny na rok …