Jadran je jednou z najvyhľadávanejších námorných destinácií

Naši i zahraniční turisti začínajú aj v súvislosti so sviatočnými voľnými dňami už od začiatku mája plniť apartmány, kempy a hotelové kapacity v Chorvátsku. Pre mnohých je magnetom príjemná klíma, svieža príroda, nepreplnené diaľnice a atrakcie mimo hlavnej turistickej sezóny. Bonusom je bohatý výber a priaznivejšie ceny ubytovania a služieb.

Aktívna turistická sezóna sa začína na jar a končí na jeseň, no aj zvyšok roka ponúka mnoho lákadiel v podobe outdoorových aktivít, kultúrnych podujatí, hudobných, filmových či gurmánskych festivalov na najrozličnejšej úrovni.  V minulom roku prišlo do krajiny o takmer 7 percent turistov viac a chorvátske ministerstvo turizmu konštatuje, že krajina má o 10 percent hotelov menej ako potrebuje. Odvetvie preto masívne investuje do hotelovej infraštruktúry.

Tradične vedie ubytovanie v apartmánoch

Väčšina slovenských turistov si vyberá pobyt v apartmánoch (59 percent), 21 percent volí hotely, 6 percent kempy a 3 percentá pobyt na lodi. Dubravko Miholić, riaditeľ slovenskej pobočky Chorvátskeho turistického združenia deklaruje, že záujem Slovákov o hotely je vyšší ako u Čechov. Naši si radi vyberajú nové a zrekonštruované 4-hviezdičkové i 5-hviezdičkové hotely, hoci ešte donedávna boli na Slovensku väčšinou vyhľadávané a predávané trojkové kategórie.

Hotelové kapacity nestačia, do infraštruktúry odvetvie investuje milióny eur. Photo: unsplash

Hotelová infraštruktúra nestačí

Krajina má o 10 percent menej hotelov ako potrebuje, konštatuje chorvátsky minister turizmu Gari Cappelli. V najbližšom období plánujú do rozšírenia kapacít investovať milióny eur. Nové alebo zrekonštruované hotely nájdu turisti napríklad v Poreči, na Rabe, ale aj v Crikvenici. Najväčšia chorvátska turistická spoločnosť Valamar Riviera preinvestuje v tomto roku  do svojich destinácií 793 miliónov chorvátskych kún. Najmasívnejšia investícia bude na Istrii, kde sa buduje prvý veľký 5-hviezdičkový kemp, veľké sumy sa týkajú siete Valamar v Poreči, spoločnosti Imperial na Rabe no i ďalších veľkých hotelových hráčov.

Aktívna dovolenka je trendom

Jadran je v porovnaní s celoeurópskou či svetovou realitou stále ešte pomerne nedotknutá časť európskeho Stredomoria, ktorá si i napriek pomerne dlhej histórii v cestovnom ruchu uchováva autentickosť, atmosféru a tradície. Príroda a prírodné krásy idú ruka v ruke  s poznávaním, pestrou ponukou aktivít a kultúrnych akcií.

Viac..  Vtedy v Londýne, alebo prvá povojnová olympiáda ako symbol nádeje
V minulom roku prišlo obdivovať krásy Chorvátska 14 129 slovenských jachtárov. Photo: unsplash

Vyhľadávaná námorná destinácia

Chorvátske pobrežie Jadranu je posiate viac než 112 prístavmi pre námorný cestovný ruch, medzi nimi so státím na vode i na pevnine, nechýbajú kotvištia aj malé prístavy nezaradené do námorného turizmu. Ich počet sa zvýšil najmä počas posledných desiatich rokov, takže dnes možno aj v hlavnej sezóne nájsť  miesto v prístave alebo si prenajať loď. Dobrou správou je v tomto roku zníženie pobytovej taxy pre účastníkov plavieb až o 60 % a nová možnosť jednorazovej platby na obdobie troch dní. „Námorníkov“ poteší rozsiahla rekonštrukcia ACI maríny Rovinj, ktorá má byť čerstvo dokončená ešte pred začiatkom tohtoročnej letnej sezóny.

Poznávanie z paluby lode láka

Vôňa mora, vietor vo vlasoch, pohľad z paluby lode na východy či západy slnka a na jedinečnú panorámu malebného pobrežia láka milovníkov mora a lodí z celého sveta. Záujmu sa tešia najmä Splitsko-dalmatínska, Zadarská a a Šibenicko-kninská župa. Takmer pol milióna turistov v sezóne nedá dopustiť na takúto dovolenku. V minulom roku prišlo obdivovať krásy Chorvátska 14 129 slovenských jachtárov. Ani tohto roku ich nebude menej. Takže – zostáva len vytiahnuť plachty a ostatné nechať na vietor!

O Marta Turisová

Avatar
Vyštudovala žurnalistiku na FF UK v Bratislave. Skutočnou školou života bola pre ňu pätnásťročná práca v bratislavskom Večerníku, kde začínala ako elévka a skončila ako šéfredaktorka. Pracovala ako šéfredaktorka mesačníka a dvojtýždenníka Rodina vo vydavateľstve Ringier. K čaru poznávania destinácií sa dostala v CK Satur a Ruefa. Počas svojej bohatej novinárskej praxe precestovala svet a objavovala mnohé destinácie – Ameriku, Južnú Afriku, Malajziu, Thajsko, krásy európskych metropol a pozoruhodnosti európskych krajín. Vášeň pre poznávanie spája s vášňou pre umenie, a za touto kombináciou neváha cestovať za hranice Bratislavy. Nezabudnuteľným zážitkom bol muzikál Fantóm opery v New Yorku na Broadwayi a nedávno ju nadchol aj Mefisto v pražskom rovnomennom divadle Broadway. PhDr. Marta Turisová.

Odporúčame pozrieť

Chorvátsko začína od apríla očkovať desaťtisíce pracovníkov cestovného ruchu medzi prvými

Chorvátsko začína od apríla očkovať desaťtisíce pracovníkov cestovného ruchu medzi prvými. Ministerka cestovného ruchu a …