Kiska
Andrej Kiska. PHOTO: © European Union- EP.

Kiska upozornil Kamenického na zhoršené predpovede ekonomického rastu

BRATISLAVA – Prezident SR Andrej Kiska po menovaní nového ministra financií Ladislava Kamenického naznačil niekoľko výziev, ktoré Slovensko čakajú. Spomenul možné zhoršenie ekonomického rastu, nenaplnenie vyrovnaného rozpočtu, ako aj to, že zákony prechádzajú bez odbornej diskusie.

„Situácia, v ktorej preberáte ministerstvo financií, z pohľadu celosvetového alebo aj slovenského, nie je jednoduchá,“ upozornil nového ministra Kiska.

Podľa Kisku sa objavujú signály o tom, že svetovej ekonomike sa nemusí v najbližšom období dariť. „Predpoveď ekonomického rastu Nemecka sa výrazne zhoršila a Nemecko je ťahúňom Európskej únie a náš priemysel veľmi závisí na tom, ako sa darí Nemecku,“ skonštatoval Kiska.

Takisto signály z domácej ekonomiky podľa prezidenta hovoria o tom, že je pred nami obdobie krízy. Klesá totiž počet inzerátov voľných miest na prácu, veľkí zamestnávatelia nehľadajú nových pracovníkov a spoliehajú sa na prirodzenú fluktuáciu, aby stav pracovníkov znížili. Hrozí nám podľa Kisku aj riziko automatizácie, ktorá môže taktiež ohroziť počet pracovných miest. „Vyčerpali sme rast založený na priemyselnej veľkovýrobe,“ povedal Kiska.

Na druhej strane prezident pozitívne ohodnotil to, že Slovensko má za sebou výborné roky, keď hrubý domáci produkt rástol a nezamestnanosť klesla na historicky najnižšiu úroveň. Taktiež pozitívnou správou je informácia o vyrovnanom štátnom rozpočte. Objavujú sa podľa Kisku aj veľké „ale“. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí o rizikách a hrozí, že vyrovnaný rozpočet ostane len snom a Slovensko môže skončiť v deficite.

Viac..  Jesenná hospodárska prognóza: od oživenia po expanziu aj napriek nepriaznivým vplyvom

„Parlament a vláda majú ako keby rozdielnu finančnú politiku. Mnohé pre štátny rozpočet dôležité návrhy sa presadzujú poslaneckými návrhmi a neprechádzajú diskusie u odborníkov,“ pokračoval Kiska. Dokonca sa podľa neho porušuje zákon o rozpočtových pravidlách, keď pri návrhu zákona, ktorý má dopad na štátne financie, nie sú spravené štúdie o finančných dopadoch. „Takým napríklad bol aj poslanecký návrh o určení stropu dôchodkového veku. To sú veci, na ktoré musí minister financií dbať,“ dodal Kiska.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …