volby
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

V sobotu sa začína moratórium na prieskumy v eurovoľbách, záujem o ne nie je

Polnocou z piatka na sobotu sa začína moratórium na zverejňovanie prieskumov preferencií politických strán vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Potrvá až do skončenia hlasovania v sobotu 25. mája. Ak nebude potrebné predĺženie, moratórium sa skončí o 22:00. Oproti parlamentným, alebo napríklad prezidentským voľbám, sa prieskumy preferencií týkajúce sa týchto volieb ani pred začiatkom moratória neobjavujú.

“Nebudeme publikovať do začiatku moratória žiadne prieskumy týkajúce sa volieb do EP,” povedal pre agentúru SITA Martin Slosiarik z agentúry FOCUS. “Vo všeobecnosti je problematické merať preferencie pri voľbách do EP pre predpoklad nízkej účasti,” vysvetlil.

O publikovaní preferencií neuvažuje podľa Kamily Hříchovej z agentúry AKO s.r.o. ani táto agentúra. “Pri veľmi nízkej predpokladanej účasti je meranie preferencií na obvyklej vzorke tisíc respondentov veľmi rizikové a meranie na vzorke napríklad tritisíc respondentov je finančne veľmi náročné,” skonštatovala. Preferencie strán nebude podľa politického analytika Jána Baránka zverejňovať ani agentúra Polis Slovakia. Rovnaký postoj potvrdil aj Pavel Haulík z agentúry MVK.

Viac..  Minister I. Korčok: Konferencia o budúcnosti Európy je aj našou konferenciou

V poradí štvrté eurovoľby sa na Slovensku uskutočnia 25. mája. Voliť budeme 14 poslancov. Prvé voľby do Európskeho parlamentu sa u nás konali v roku 2004 a následne každých päť rokov, teda v roku 2009 a 2014. Rozhodovať o poslancoch Európskeho parlamentu môže na Slovensku v sobotu 25. mája od 7:00 do 22:00 približne 4,45 milióna voličov. Voliť sa bude v 5 951 volebných miestnostiach.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

kukan

Kukan: Pôsobenie SR v zahraničnej politike v roku 2020 prispelo pozitívne k postaveniu Slovenska vo svete a v Európe

Celkové pôsobenie SR v oblasti zahraničnej politiky v roku 2020 prispelo pozitívne k postaveniu Slovenska …