rodina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Starostlivosť o deti a domácnosť: Ako si ju rozdeľujú ženy a muži v EÚ?

V nedeľu, 12. mája, sme si pripomenuli Deň matiek, medzinárodný sviatok, ktorý je oslavovaný na mnohých miestach po celom svete. Mamy v tento deň dostávajú darčeky od svojich detí, často vlastnoručne vyrobené, nakreslené a podobne.

“A aj keď sme už dospelí, tak v tento deň si na svoju mamu spomenie azda každý z nás. Lebo sú to práve mamy, ktoré nám v detstve venovali najviac času a starostlivosti. A potvrdzujú to aj štatistiky Eurostatu, ktoré ukazujú, že starostlivosti o deti a o domácnosť sa venujú hlavne ženy. Pri príležitosti Dňa matiek sme preto pripravili tieto štatistické rebríčky, ktoré zobrazujú rozdiely medzi ženami a mužmi pri starostlivosti o deti a o domácnosť,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Denno-denne sa o svoje deti stará až 87 % Sloveniek, ale len 55 % Slovákov

Vo všetkých členských štátoch EÚ sa o deti a domácnosť starajú viac ženy ako muži. V priemere za celú úniu sa každodenne stará o deti (vo veku do 18 rokov) až 92 % žien, ale „len“ 68 % mužov. Spomedzi členských štátov sú rozdiely medzi nežnejším a silnejším pohlavím najväčšie v Grécku a na Malte. V Grécku sa o deti stará až 95 % žien, ale len 53 % mužov. Podobne je na tom aj Malta (93 % žien vs. 56 % mužov). Naopak, tieto rozdiely sú najmenšie vo Švédsku (96 % žien a 90 % mužov) a v Slovinsku (88 % žien a 82 % mužov).

A ako je na tom Slovensko? Naša krajina sa zaradila medzi krajiny s najväčším rozdielom medzi mužmi a ženami v starostlivosti o deti. Dennodenne sa o svoje ratolesti totiž stará až 87 % Sloveniek, ale len 55 % Slovákov. Výraznejšie rozdiely ako u nás sú už len v spomínanom Grécku, na Malte a v Rumunsku. Zaradili sme sa tak aj hlboko pod európsky priemer v starostlivosti o deti.

Viac..  Robert Hajšel: Popri roamingu sa vrhám na zdaňovanie energie

Pri starostlivosti o domácnosť sú rozdiely medzi ženami a mužmi ešte výraznejšie

Pri starostlivosti o domácnosť sú rozdiely medzi pohlaviami ešte výraznejšie. Európsky priemer totiž ukazuje, že až 8 z 10 žien sa každý deň venuje vareniu alebo starostlivosti o domácnosť, ale len zhruba tretina mužov. Najväčšie rozdiely medzi ženami a mužmi boli opäť v Grécku, kde sa denne domácimi prácami zaoberá až 85 % žien a len 16 % mužov. A najmenšie rozdiely sú, rovnako ako v prípade starostlivosti o deti, opäť vo Švédsku (74 % žien vs. 56 % mužov). Za ním nasleduje Lotyšsko s podielom 82 % žien a 57 % mužov.

“Aj na Slovensku sú rozdiely medzi mužmi a ženami v domácich prácach výrazné – dennodenne sa im venuje 60 % Sloveniek, ale len 16 % Slovákov. Tento rozdiel medzi pohlaviami u nás je takmer identický s európskym priemerom a umiestnili sme sa tak zhruba v polovici európskeho rebríčka. Podobne ako v iných krajinách únie, aj u nás platí, že muži sa skôr venujú starostlivosti o deti ako o domácnosť. Pri deťoch je totiž rozdiel medzi ženami a mužmi menší ako v prípade domácich prác či varenia,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

lockdown

AKTUÁLNE: Slovensko vstupuje do dvojtýždňového lockdownu. Od polnoci začne platiť núdzový stav

Vláda schválila návrh na vyhlásenie núdzového stavu, ktorý bude platiť od dnešnej polnoci 90 dní. …