rodina
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Starostlivosť o deti a domácnosť: Ako si ju rozdeľujú ženy a muži v EÚ?

V nedeľu, 12. mája, sme si pripomenuli Deň matiek, medzinárodný sviatok, ktorý je oslavovaný na mnohých miestach po celom svete. Mamy v tento deň dostávajú darčeky od svojich detí, často vlastnoručne vyrobené, nakreslené a podobne.

“A aj keď sme už dospelí, tak v tento deň si na svoju mamu spomenie azda každý z nás. Lebo sú to práve mamy, ktoré nám v detstve venovali najviac času a starostlivosti. A potvrdzujú to aj štatistiky Eurostatu, ktoré ukazujú, že starostlivosti o deti a o domácnosť sa venujú hlavne ženy. Pri príležitosti Dňa matiek sme preto pripravili tieto štatistické rebríčky, ktoré zobrazujú rozdiely medzi ženami a mužmi pri starostlivosti o deti a o domácnosť,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

Denno-denne sa o svoje deti stará až 87 % Sloveniek, ale len 55 % Slovákov

Vo všetkých členských štátoch EÚ sa o deti a domácnosť starajú viac ženy ako muži. V priemere za celú úniu sa každodenne stará o deti (vo veku do 18 rokov) až 92 % žien, ale „len“ 68 % mužov. Spomedzi členských štátov sú rozdiely medzi nežnejším a silnejším pohlavím najväčšie v Grécku a na Malte. V Grécku sa o deti stará až 95 % žien, ale len 53 % mužov. Podobne je na tom aj Malta (93 % žien vs. 56 % mužov). Naopak, tieto rozdiely sú najmenšie vo Švédsku (96 % žien a 90 % mužov) a v Slovinsku (88 % žien a 82 % mužov).

A ako je na tom Slovensko? Naša krajina sa zaradila medzi krajiny s najväčším rozdielom medzi mužmi a ženami v starostlivosti o deti. Dennodenne sa o svoje ratolesti totiž stará až 87 % Sloveniek, ale len 55 % Slovákov. Výraznejšie rozdiely ako u nás sú už len v spomínanom Grécku, na Malte a v Rumunsku. Zaradili sme sa tak aj hlboko pod európsky priemer v starostlivosti o deti.

Viac..  Dánsko ruší protipandemické opatrenia rýchlejšie, ako plánovalo

Pri starostlivosti o domácnosť sú rozdiely medzi ženami a mužmi ešte výraznejšie

Pri starostlivosti o domácnosť sú rozdiely medzi pohlaviami ešte výraznejšie. Európsky priemer totiž ukazuje, že až 8 z 10 žien sa každý deň venuje vareniu alebo starostlivosti o domácnosť, ale len zhruba tretina mužov. Najväčšie rozdiely medzi ženami a mužmi boli opäť v Grécku, kde sa denne domácimi prácami zaoberá až 85 % žien a len 16 % mužov. A najmenšie rozdiely sú, rovnako ako v prípade starostlivosti o deti, opäť vo Švédsku (74 % žien vs. 56 % mužov). Za ním nasleduje Lotyšsko s podielom 82 % žien a 57 % mužov.

“Aj na Slovensku sú rozdiely medzi mužmi a ženami v domácich prácach výrazné – dennodenne sa im venuje 60 % Sloveniek, ale len 16 % Slovákov. Tento rozdiel medzi pohlaviami u nás je takmer identický s európskym priemerom a umiestnili sme sa tak zhruba v polovici európskeho rebríčka. Podobne ako v iných krajinách únie, aj u nás platí, že muži sa skôr venujú starostlivosti o deti ako o domácnosť. Pri deťoch je totiž rozdiel medzi ženami a mužmi menší ako v prípade domácich prác či varenia,” uviedol analytický tím Poštovej banky.

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

Brusel si predvolal ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ osem predstaviteľov únie

Európska únia si predvolala ruského veľvyslanca. Dôvodom je krok Moskvy, ktorá zaradila na „čiernu listinu“ …