prasa
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

Mor ošípaných sa nebezpečne priblížil k našim hraniciam. Veterinári zavádzajú prísne opatrenia

TREBIŠOV / Africký mor ošípaných sa vyskytol najbližšie pri našich hraniciach v doterajšej histórii Slovenska. Roznášajú ho diviaky, čím spôsobujú totálnu likvidáciu ošípaných nielen u veľkochovateľov po celej Európe. V Trebišove preto zasadla expertná skupina, ktorá prijala radikálne opatrenia. Zabrániť majú rozšíreniu tejto nákazy na slovenské územie.

“Posledné prípady za týždeň boli diagnostikované 500 metrov od hraníc so Slovenskom,” uviedol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš. Potvrdený prípad nakazeného diviaka africkým morom ošípaných znamená pre Slovensko stav najvyššej pohotovosti.

Experti sa rozhodli pre radikálnu formu prevencie. V pohraničí sa začne masívny hon na premnožené diviaky. Poľovníci dostali za úlohu znížiť ich počty na minimum.

Od diviakov sa môžu morom nakaziť ošípané na hospodárskych dvoroch aj v domácich podmienkach. Chovatelia ich musia chrániť podľa pokynov veterinárov, inak môžu prísť o všetko. “Robia sa tam vyšetrenia a akonáhle jedno pozitívne zistenie, tak celý chov sa likviduje,” povedal Štefan Ryba z ministerstva pôdohospodárstva.

Viac..  Inflácia, ktorá zaťažuje strednú Európu, núti ľudí obracať každý cent

Zvieratá nakazené africkým morom ošípaných majú vysokú teplotu a problémy s pohybom. Úmrtnosť na túto zákernú chorobu je takmer 100 percentná. “Tam naozaj ten výsledok je devastačný. Choroba sa nelieči, nie je na ňu vakcína,” vysvetľuje Bíreš.

Jediná cesta tlmenia nákazy je tak masívne utrácanie zvierat. Slovensko sa tomu snaží vyhnúť, no odborníci sa pripravujú aj na tento krízový scenár. “Ak by došlo k postupnej likvidácii, tak tá škoda je nevyčísliteľná. Hovoríme o desiatkach miliónov,” dodal Ryba.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Avatar

Odporúčame pozrieť

supermarket, potraviny

Inflácia, ktorá zaťažuje strednú Európu, núti ľudí obracať každý cent

Masívna vlna zdražovania zasiahla celú Európu vrátane Slovenska. Niektoré krajiny hlásia najvyššiu mieru inflácie za …